Jedzenie mięsa bezsprzecznie powiązano z występowaniem raka, podobnie jak picie alkoholu i palenie tytoniu. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) już od dawna ostrzega, że mięso jest rakotwórcze (strona z czynnikami wywołującymi raka). W II kategorii sklasyfikowano mięso czerwone, a w I każde mięso wysokoprzetworzone, niezależnie od jego koloru (białe, czerwone).

Mięso przetworzone, czyli jakie?

Przetwarzanie oznacza każde działanie, które znacznie zmienia produkt wyjściowy, w tym ogrzewanie, wędzenie, solenie, dojrzewanie, suszenie, marynowanie, ekstrakcję, wyciskanie lub połączenie tych procesów. Przykładowo w 2015 r. mięso eksperci IARC zaklasyfikowali czerwone mięso w kategorii 2B, ale już w 2018 r. podwyższono kategorię ryzyka i zakwalifikowano tego rodzaju mięso do grupy 2A, czyli istnieją silne przesłanki, że jego jedzenie powoduje raka. Z kolei mięso wysokoprzetworzone (szynki, parówki, kiełbasy) jest sklasyfikowane w kategorii I, czyli bez wątpienia powoduje raka. Biorąc pod uwagę fatalne nawyki żywieniowe i zdrowotne większości ludzi w Europie i w USA, dziwne jest, iż nie odnotowuje się więcej przypadków raka.

dieta wegetariańska

Czy dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko raka piersi?

Naukowcy chcieli ustalić związek między stosowaniem diety wegetariańskiej a ryzykiem zachorowania na raka piersi. Rak piersi co roku dotyka ponad 2 mln kobiet, z tego 636 tysięcy umiera. W tym badaniu kliniczno-kontrolnym porównano wzorce żywieniowe 233 pacjentek z rakiem piersi i 236 osób w grupie kontrolnej w tym samym wieku.

Wyniki

Nie było istotnych różnic między obiema grupami pod względem wieku, wykształcenia, historii chorób w rodzinie, stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych (sprzyjają pojawieniu się raka) lub regularnych ćwiczeń (aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko kancerogenezy).

Jedzenie tłustego mięsa i przetworzonego mięsa ponad dwukrotnie zwiększały ryzyko pojawienia się raka piersi. Dieta wegetariańska, wysokie spożycie izoflawonów i wysoki poziom albumin (wiążących hormony) zmniejszały ryzyko raka piersi. Wegetarianie spożywali o 43% więcej izoflawonów sojowych, w porównaniu do niewegetarian.

Wnioski

Diety wegetariańskie zmniejszają ryzyko zachorowania na raka piersi, podczas gdy tradycyjna dieta (np. polska) oparta o jedzenie mięsa i wysokoprzetworzonych produktów mięsnych (szynka, kiełbasa, parówki itd.) wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na raka piersi.

Referencje:

Chang Y.J. Is vegetarian diet associated with a lower risk of breast cancer in Taiwanese women? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29017525/

https://monographs.iarc.who.int/list-of-classifications/

Komentarze (3)
ambroziak

Winne są tutaj w pierwszej kolejności ksenoestrogeny kumulujące się w tłuszczu zwierząt rzeźnych, o których mówiłem w artykule o diecie vegańskiej i ginekomastii.

1
Bull

Podaję link do Twojego artykułu: Czy dieta wegańska sprzyja ginekomastii?

Czytaj więcej na https://vege.sfd.pl/art/Diety_i_od%C5%BCywianie/Czy_dieta_wega%C5%84ska_sprzyja_ginekomastii_-a6908.html 

0
ambroziak

Dzięki!

0