W branży fitness oraz wśród osób starających się utrzymać prawidłową wagę ciała niezwykle cenione są zboża, nasiona i orzechy. O niektórych zapominamy, a inne co jakiś czas wracają na nasze talerze, znów stają się modne.  Ziarna farro to zboże, które było stosowane już w starożytności. Mówi się nawet, że jest to pierwotne zboże, z którego powstały wszystkie inne gatunki pszenicy.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, farro nie odnosi się do jednego rodzaju zboża. Jest to raczej włoskie określenie „starożytne ziarno pszenicy” i często używane do opisania trzech różnych zbóż:

  • pszenica samopsza: farro piccolo, naukowo znany jako Triticum monococcum
  • pszenica samopsza: farro medio, naukowo znany jako Triticum dicoccum
  • orkisz: farro grande, naukowo znany jako Triticum spelta

Istnieje wiele nieporozumień co do prawdziwej nazwy farro, głównie dlatego, że powyższe nazwy są używane zamiennie w różnych regionach i krajach. Gatunkiem najczęściej spotykanym w USA i Europie jest płaskurka. Farro jest uwielbiany za orzechowy smak i wyjątkową konsystencję po przyrządzeniu. To świetna alternatywa dla innych popularnych zbóż, takich jak m.in. ryż, komosa ryżowa, gryka czy jęczmień.

Dlaczego farro przyciąga uwagę? Oprócz składników odżywczych zawartych w tym pradawnym zbożu, węglowodany zawarte w farro są wolno trawioną odmianą, która nie powoduje szybkiego skoku glukozy we krwi, jak robią to rafinowane ziarna.

farro

Jakie są wartości odżywcze farro?

W 100 g produktu znajduje się:

  • 340 kcal
  • 64 g węglowodanów
  • 2 g tłuszczu
  • 12 g białka
  • 10 g błonnika

Witaminy: witaminy A, B, C i E

Minerały: żelazo i wapń

Dlaczego warto dodać farro do diety?

Farro jest sycące

Farro ma dużo błonnika i białka, w związku z czym jest bardziej sycące niż makaron lub biały ryż. Połączenie tych dwóch składników pozwala nam szybciej poczuć, że zaspokoiliśmy głód.

Oferuje zrównoważoną energię

Węglowodany, których dostarcza farro trawią się i wchłaniają dość powoli. Dzięki temu nie ma gwałtownych skoków cukru we krwi, co zapewnia stabilne uwalnianie się energii i brak jej gwałtownego spadku.

Jest korzystne dla układu pokarmowego

Dzięki zawartości błonnika farro jest korzystne dla zdrowia układu pokarmowego i zróżnicowanego mikrobiomu jelitowego. Główny błonnik farro jest nierozpuszczalny, co zwiększa objętość stolca i pomaga uniknąć zaparć.

Farro jest źródłem przeciwutleniaczy

Wszystkie komórki w Twoim ciele codziennie poddają się uszkodzeniom oksydacyjnym. I choć potrafią się regenerować, to z biegiem czasu mogą się pojawić takie uszkodzenia, których nie będą w stanie już naprawić. Najlepszą obroną przed stresem oksydacyjnym są przeciwutleniacze, a farro (tak jak wiele produktów roślinnych) jest ich dobrym źródłem.

Jest zdrowe dla serca

Dzięki zawartości błonnika farro wpływa korzystnie na zdrowie serca. Dzieje się tak, ponieważ błonnik pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL (tzw. zły cholesterol, który jest związany z chorobami sercowo-naczyniowymi).

Podsumowanie

Farro to zboże, które ma swoje korzenie w starożytności. Może być zdrowym dodatkiem do diety dla wszystkich osób, które nie mają nietolerancji na gluten. Jest to wartościowy produkt, bogaty w błonnik, białko i przeciwutleniacze, dzięki czemu wspiera zdrowie naszego serca oraz układu pokarmowego. Jest także bardzo dobrym źródłem energii, które nie powoduje gwałtownego skoku i spadku cukru we krwi.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)