Chociaż napoje roślinne są świetną alternatywą dla mleka krowiego, to jednym z minusów jest brak podstawowego składnika odżywczego (znajdującego się w mleku krowim) — wapnia. Pomaga budować mocne kości i zęby oraz może zapobiegać osteoporozie w późniejszych latach. Odgrywa również rolę w krzepnięciu krwi, skurczu mięśni i funkcjonowaniu nerwów.

Biorąc pod uwagę, jak ważny jest to składnik i jak duże jest ryzyko niedoborów u osób, które nie spożywają produktów mlecznych, wielu producentów zaczęło wzbogacać wapniem także napoje roślinne. A jeśli pijesz takie napoje wzbogacone, to możesz się zastanawiać, czy dodany wapń jest tak samo korzystny dla Twojego organizmu, jak wapń, który otrzymujesz naturalnie z mleka krowiego.

Wapń jako dodatek do napojów roślinnych: jaką rolę odgrywa?

To, czy dodany wapń w napojach roślinnych jest tak samo korzystny, jak wapń, który naturalnie otrzymujesz w mleku, zależy od jego rodzaju. Najczęściej dodawany jest fosforan wapnia, ale nie jest on najlepszą formą tego minerału. Zdecydowanie lepszą (bardziej biodostępną) opcją jest węglan wapnia. Dlaczego? Badanie opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że napój sojowy wzbogacony węglanem wapnia pozwala wchłonąć tyle samo dostępnego wapnia, co mleko krowie. Węglan wapnia ma przewagę pod względem wchłaniania i biodostępności.

mleko roślinne

Jak wybrać napój roślinny wzbogacony wapniem?

Jeśli szukasz napoju roślinnego, który najbardziej zwiększy spożycie wapnia, uważnie czytaj etykiety. Różnią się one nie tylko rodzajem wapnia, ale także ilością. Warto wybrać napój, w którym jest nieco mniej wapnia, ale za to jest w lepszej, bardziej przyswajalnej formie. Weź też pod uwagę ilość innych składników odżywczych, takich jak witamina D i białko.

Kto zwykle wybiera napoje roślinne?

Jeśli stosujesz dietę wegańską, to z pewnością napoje roślinne są znaną Ci alternatywą dla mleka krowiego. Korzystają z nich także osoby z nietolerancją laktozy, u których jelita nie mogą rozłożyć laktozy, węglowodanu zawartego w mleku mlecznym. Nietolerancja ta powoduje problemy żołądkowe takie jak biegunka, gazy i ogólny dyskomfort.

Niezależnie od tego, czy wybierasz napój roślinny z powodów dietetycznych, zdrowotnych czy smakowych, to pamiętaj, że różnią się one wartościami odżywczymi i warto przed zakupem przeczytać skład.

Podsumowanie

Napoje roślinne to smaczna i zdrowa alternatywa dla mleka krowiego. Warto jednak przeczytać wcześniej skład, bo nie wszystkie są sobie równe. Aby upewnić się, że otrzymujesz wystarczającą ilość wapnia w swojej codziennej diecie, szukaj marek, które   wzbogacają je w np. w węglan wapnia i zawierają co najmniej 100 mg wapnia na porcję 100 ml.

Jeśli nie spożywasz produktów mlecznych, upewnij się, że otrzymujesz wapń również z innych źródeł. Sięgaj po świeże owoce, ciemnozielone warzywa liściaste, nasiona, a także suszone figi i morele.

Źródła

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33787251/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27777447/

Komentarze (0)