Dieta witariańska (raw food diet), jak sama nazwa wskazuje, opiera się na spożywaniu surowej żywności. Dla jej zwolenników jest to coś więcej niż tylko sposób odżywiania. To cały styl życia i droga do optymalnego zdrowia. Nie zawsze tego samego zdania są eksperci, którzy ostrzegają przed negatywnym wpływem na zdrowie i samopoczucie, szczególnie jeśli jest ona stosowana zbyt długo.

Co to dieta witariańska?

Dieta witariańska polega na jedzeniu tylko lub głównie surowej i nieprzetworzonej żywności. Zakłada się, że co najmniej 70% jedzenia, które spożywasz, jest/ma być surowe.

Co oznacza „surowy”?

Za surową uznawana jest żywność, która nigdy nie była podgrzewana powyżej 40°C. W przypadku tej diety powinna być ona również nierafinowana, niepasteryzowana i wolna od pestycydów. Jeśli chodzi o przygotowanie posiłków, to zazwyczaj stosuje się kilka metod, m.in. wyciskanie, mieszanie, moczenie, kiełkowanie itp. W zasadzie dozwolone jest wszystko, co nie wymaga obróbki termicznej.

surowe jedzenie

Co jedzą witarianie?

Podstawą diety witariańskiej są produkty pełnoziarniste oraz roślinne, zatem nic dziwnego, że na listach zakupowych dominują owoce, warzywa, ziarna, orzechy i nasiona. Większość witarian to weganie lub wegetarianie, ale niektórzy uwzględniają w swojej diecie także surowe jajka, nabiał, ryby oraz mięso.

A czego unikają witarianie?

  • gotowanego jedzenia
  • prażonych nasion i orzechów, niekiedy też masła orzechowego
  • rafinowanych olejów, cukru i mąki
  • wypieków
  • makaronów
  • soli kuchennej
  • kawy, herbaty i alkoholu
  • pasteryzowanych soków i produktów mlecznych
  • innej przetworzonej żywności i przekąsek.

Zwolennicy surowej diety są zwykle przeciwni przyjmowaniu suplementów. Twierdzą, że Twoje ciało otrzymuje wszystkie potrzebne mu składniki odżywcze ze zdrowej żywności, którą spożywasz.

Czy dieta witariańska jest bezpieczna dla zdrowia?

Dieta oparta na surowych produktach może być zdrowa, ale tylko wtedy, kiedy mówimy o krótkim okresie jej stosowania. Na dłuższą metę nie jest ani do końca bezpieczna, ani zrównoważona. Problemem jest jej "niskobiałkowość" oraz niski poziom biodostępności spożywanego białka. Długoterminowe przestrzeganie jej może się wiązać z niedoborami żywieniowymi, które prędzej czy później doprowadzą do problemów zdrowotnych. A jeśli jeszcze do tego witarianie odrzucają suplementy, to będzie im bardzo ciężko te braki uzupełnić.

Komentarze (0)