Nieodpowiednio zbilansowana dieta, zwłaszcza jeśli jest stosowana przez wiele lat, stanowi czynnik ryzyka dla stanu odżywienia oraz podatności na schorzenia i kontuzje. Diety eliminacyjne często zmniejszają szanse na osiągnięcie założonego celu zdrowotnego, czy wydolnościowego.

Przy braku podstawowego rozeznania żywieniowego, czy konsultacji ze specjalistą i wdrożenia odpowiedniej suplementacji można poważnie sobie zaszkodzić. Jako przykład flagowy można wymienić tutaj coraz popularniejsze diety wegańskie i ich wpływ na kości.

Jak dieta wpływa na szkielet?

stawy a dieta wegańska

Nawyki żywieniowe mają znaczenie dla budowy ciała ludzkiego na każdym etapie życia. Te substancje odżywcze, którymi matka odżywiała dziecko przez łożysko, a także te, którymi karmi je po urodzeniu mogą zarówno przyspieszyć, jak i ograniczyć rozwój. Podobnie jest w kontekście ochrony tkanek przed uszkodzeniami. Jednym z najważniejszych elementów rozwoju ludzkiego ciała i jego predyspozycji w różnych obszarach kultury fizycznej jest budowa i trwałość szkieletu. Wśród dietetycznych aspektów związanych ze zdrowymi kościami, stawami i chrząstkami najwięcej mówi się o roli podaży wapnia i witaminy D oraz białka. Osoby, które regularnie spożywają zbyt małe ilości tych związków w stosunku do zapotrzebowania często charakteryzują się m.in. niższym BMI oraz wyższym ryzykiem złamań kości.

Czy weganizm jest dobry dla kości?

Istnieją przesłanki naukowe mówiące o tym, że podobnie jak w przypadku wielu diet eliminacyjnych, tak również w przypadku diet wegańskich powstawać może ryzyko pewnych niedoborów i osłabienia tkanek. Na drodze badań obserwacyjnych ustalono, że weganie częściej doznają złamań kości, aniżeli osoby spożywające produkty odzwierzęce na co dzień. Rezygnując ze spożycia mięs, ryb, czy jaj i nabiału pomija się w diecie ważne dla budowy tkanek białka oraz niekiedy również wapń.

Pełnowartościowe źródło białka dla wegan 

Jak dbać o kości na diecie wegańskiej?

Jedną z najprostszych dróg do uniknięcia problemów z kościami na dietach wegańskich jest zastosowanie regularnej suplementacji diety. W asortymencie producentów tego typu preparatów znaleźć można liczne odżywki białkowe oparte o białka soi, grochu, ryżu, czy konopi, które występują w postaci proszków o różnych smakach i można je pić po wymieszaniu z wodą lub napojem roślinnym, a także dodawać do potraw, czy deserów. Dodatkowe porcje aminokwasów w ciągu dnia dostarczą organizmom wegan związków budulcowych dla mięśni i tkanek okołokostnych.

Bez problemu zakupić można również dobrze przyswajalne formy wapnia i wysokie dawki witaminy D, które niezbędne są dla optymalizacji gęstości kostnej. Bilansowanie diety wegańskiej może sprawić nieco trudności i warto zastanowić się, czy podchodząc do diety wegańskiej bez odpowiedniej wiedzy, potencjalne korzyści przewyższają liczne i wykazane naukowo wady tego sposobu odżywiania.

Komentarze (0)