Kampanie przeciwko otyłości skupiają się zwłaszcza na promowaniu zdrowego odżywiania. Wydawałoby się zatem, że osoby, które opierają swoją dietę przede wszystkim na warzywach i owocach, mogą wyprzedzać pod względem zdrowotnym ogólną populację.

Czy wegetarianie żyją dłużej?

Faktycznie okazuje się, że wegetarianie żyją średnio nawet 20% dłużej, niż osoby jedzące mięso! Choć jest to spowodowane przede wszystkim większą ilością spożywanych warzyw i owoców, to wpływ ma także ograniczenie mięsa, które w pewnym stopniu może się przyczyniać do rozwoju nowotworów. Dotyczy to głównie spożywania dużej ilości czerwonego mięsa oraz produktów wysokoprzetworzonych.

Co na to nauka?

Jedno z badań pokazuje, jak bardzo ograniczenie mięsa w diecie może nas chronić przed nowotworem jelita grubego. Zostało ono przeprowadzone przez naukowców z Loma Linda University w Kalifornii. Wykazali oni, że nie ma znaczenia, jaki rodzaj wegetarianizmu przyjęliśmy — każdy z nich zmniejsza ryzyko powikłań zdrowotnych.

dieta wegetariańska

Spośród czterech kategorii wegetarian, pescowegetarianie (ci, którzy również jedzą ryby) odnotowali najniższe ryzyko zachorowania na raka wynoszące 49%. Wegetarianie, którzy również jedli nabiał i jajka (laktoowowegetarianie), byli następni z 18% niższym ryzykiem, podczas gdy weganie odnotowywali o 16% mniejsze ryzyko, a semiwegetarianie o 8%.

Ogólnie rzecz biorąc, wegetarianie mieli o 22% niższe ryzyko nowotworów jelita grubego. Naukowcy stwierdzili, że choć nauka poczyniła ogromne postępy w zapobieganiu rakowi jelita grubego poprzez badania przesiewowe, to zapobieganie wielu schorzeniom, w tym także otyłości, jest wciąż mocno zależne od naszej diety. Sugerowanie, żeby wszyscy przestali jeść mięso, aby zapobiec rakowi jelita grubego, może być przesadą, ale nie da się ukryć, że wśród osób, które je ograniczają, jest mniej zachorowań.

Postaw na błonnik i ryby!

Dieta bogata w błonnik wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem raka, a błonnik pochodzi z całych pokarmów roślinnych, więc może to być główny powód, dla którego ryzyko jest znacznie mniejsze. Poza obniżaniem ryzyka raka diety wegetariańskie obniżają także poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i wagę, zmniejszając w ten sposób ryzyko otyłości i chorób serca oraz innych chorób przewlekłych. Okazuje się jednak, że nie musisz być ścisłym wegetarianinem, aby czerpać korzyści.

Jedzenie ryb dodaje niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 do diety i utrzymuje zdrowy mózg i serce. Co więcej, zapobiega to także niektórym nowotworom. Nawet semiwegetariańska dieta polegająca na jedzeniu roślin z okazjonalnym spożyciem mięsa, zmniejsza ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Tak więc nawet jeśli nie chcesz przestać jeść mięsa, nie musisz tego robić. Wystarczy, że je ograniczysz. Już to przyniesie korzyści zdrowotne. A będzie ich jeszcze więcej, jeśli niektóre posiłki mięsne wymienisz na te z dodatkiem ryb.

Źródła:

https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2174939

https://www.wsj.com/articles/vegetarian-diet-lowers-risk-for-some-cancers-study-finds-1425913215

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)