Zarówno wegetarianie, weganie, jak i osoby chcące wprowadzić do swojej diety więcej produktów roślinnych, szukają sposobów na dodanie do swojej diety substytutów mięsa. Problem jest jednak taki, że wiele z nich jest mocno przetworzona. Jedyną radą jest dokładne czytanie etykiet, żeby móc wybrać produkty o jak najmniejszej ilości zbędnych składników. Żywność na bazie roślin, może być naprawdę smaczną alternatywą dla mięsa. Szczególnie znane są wyroby z roślin strączkowych, np. fasoli lub soczewicy.

Czy owoc może być zamiennikiem mięsa?

Tak, może. Takim przykładem jest jackfruit (owoc drzewa bochenkowego, znanego także pod nazwą chlebowca różnolistnego). Ten wywodzący się z Indii tropikalny owoc ma konsystencję mięsopodobną, pod warunkiem jednak, że będzie odpowiednio wcześnie zerwany. Niedojrzały owoc nie jest wówczas jeszcze wypełniony aromatem, ma neutralny smak i podobnie jak inne substytuty mięsa dobrze chłonie przyprawy, przejmując ich smak. Nie ma co prawda zbyt dużo białka, bo ok. 6,8 g w 100 g produktu, ale nie zmienia to faktu, że jest ciekawą alternatywą dla osób, które nie jedzą lub chcą ograniczyć mięso.

jackfruit

Jakie są korzyści zdrowotne chlebowca?

Jackfruit jest bogatym źródłem witaminy C, która jest nieobecna w mięsie, oraz beta-karotenu, prekursora witaminy A. To właśnie beta-karoten nadaje mu żółto-pomarańczowy kolor. Beta-karoten jest również przeciwutleniaczem o działaniu przeciwzapalnym. Dodatkowo jest to jeden z niewielu owoców, które zawierają znaczne ilości witamin z grupy B.

Podobnie jak większość owoców i warzyw, jackfruit jest bogaty w potas obniżający ciśnienie krwi i błonnik. Pojedyncza porcja zawiera nieco ponad 10% zalecanej ilości błonnika, którą powinieneś spożywać każdego dnia. To ważne, ponieważ większość ludzi przyjmuje go wciąż za mało. Potas i błonnik to zdrowe dla serca składniki diety, które mogą obniżać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Jackfruit jest również źródłem przeciwutleniaczy zwanych flawanonami, które mają właściwości przeciwzapalne. Mogą one zapewniać pewną ochronę przed stanami zapalnymi niskiego stopnia, które są związane z przewlekłymi problemami zdrowotnymi, takimi jak choroby sercowo-naczyniowe i cukrzyca typu 2. 

Jackfruit w kuchni

Niedojrzały jackfruit jest powszechnym substytutem mięsa dla wegan. Jest lubiany szczególnie przez miłośników kuchni meksykańskiej, ponieważ świetnie pasuje do tych smaków. Owoc ten można gotować w wodzie lub na parze i wykorzystać zarówno do dań słodkich, jak i wytrawnych. Świetnie nada się także jako zagęszczacz do sosów, zup, dipów. Jackfruit można ugotować w mleku kokosowym z cebulą, czosnkiem i przyprawami, aby uzyskać pyszne danie curry. Nadaje się też do tych samych przepisów, do których ludzie wykorzystują tofu. Możliwości jest naprawdę wiele.

Nasiona też są zdrowe

Okazuje się, że wartościowe są także nasiona. Mają mnóstwo minerałów, m.in. potas, magnez, żelazo, wapń i cynk, a także witaminy z grupy B. Ponadto nasiona zawierają związki, które mają antybakteryjne właściwości. Nie należy jednak spożywać nasion w surowej postaci, ponieważ zawierają składniki antyodżywcze, które zmniejszają wchłanianie minerałów. Nasiona zatem upiecz lub ugotuj. 

Czy jackfruit ma jakieś wady?

Zależy dla kogo. Uważać powinny osoby z cukrzycą. Nie muszą całkowicie unikać tego owocu, ale z pewnością powinny go ograniczać ze względu na stosunkowo wysoką zawartość węglowodanów. Plus jednak jest taki, że zawartość białka i błonnika pomaga nieco ten poziom cukru we krwi zmniejszyć. Mimo wszystko osoby z cukrzycą powinny unikać wszelkich produktów z jackfruit, które są przetworzone, czyli np. lody, słodycze itp. 

Kolejnym minusem jest mimo wszystko mała ilość białka. Owszem jest go trochę, ale nie zaspokoi z pewnością naszego zapotrzebowania i tak jak w większości białek roślinnych, nie ma wszystkich niezbędnych aminokwasów. Nie może być zatem głównym źródłem tego makroskładnika, ale jako jednym z kilku. Oczywiście zawsze możesz uzupełnić poziom białka w diecie pysznym szejkiem odżywki wegańskiej

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, czy weganinem poszukującym roślinnej alternatywy dla mięsa, czy też próbujesz urozmaicić swoją dietę, jackfruit to bardzo ciekawa opcja. Ma sporo witamin i minerałów i świetnie może naśladować mięso pod warunkiem, że nie jest w pełni dojrzały. Pamiętaj jednak, że nie ma zbyt wiele białka, więc zadbaj o to, aby w Twojej diecie nie brakowało innych jego źródeł.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)