Rola flawonoidów w zdrowiu człowieka

Flawonoidy zawarte w wielu roślinach działają jak przeciwutleniacze, związki, które zapobiegają uszkodzeniom komórek poprzez działanie wolnych rodników. Mają zdolność „włączania” enzymów, które chronią komórki. Na poziomie tkanek niektóre flawonoidy wzmacniają drobne naczynia krwionośne zwane naczyniami włosowatymi. Blokują też enzymy rozkładające kolagen - białko, które zapewnia siłę i wsparcie Twojej skórze i stawom.

Flawonoidy, bo o nich mowa, to grupa związków, która:

  • nadaje roślinom kolor, aby mogły przyciągnąć owady do zapylania
  • chroni rośliny przed niektórymi chorobami roślin
  • pomaga regulować wzrost roślin
  • pomaga w walce ze stresem oksydacyjnym.

W sumie istnieje ponad 5000 rodzajów flawonoidów. Przynoszą one korzyści nie tylko roślinom, ale także ludziom — dlatego tak często mówi się o konieczności jedzenia warzyw i owoców.

Gdzie znajdę flawonoidy?

Dobrą wiadomością na temat flawonoidów jest to, że znajdują się one w prawie wszystkich produktach pochodzenia roślinnego. Problem polega na tym, że niektóre metody obróbki, szczególnie te związane z wysoką temperaturą, zmniejszają ich zawartość. Pod tym względem surowe warzywa i owoce mają przewagę. Warto jednak pamiętać, że gotowanie może zwiększyć uwalnianie niektórych składników odżywczych z pożywienia. Wniosek z tego taki, że najlepiej spożywać żywność zarówno surową, jak i gotowaną.

cebula flawonoid

Oczywiście rośliny to nie tylko warzywa i owoce, ale również orzechy, nasiona, rośliny strączkowe. Wszystkie zawierają flawonoidy, aczkolwiek różnią się one w zależności od tego, gdzie się znajdują. Na przykład, jagody są bogate we flawonoidy zwane antocyjaniną, podczas gdy gryka jest bogata w rutynę, która pomaga wzmocnić wewnętrzne ściany naczyń włosowatych. Cebula i jabłka są doskonałym źródłem kwercetyny - flawonoidu, który wzmacnia i stabilizuje naczynia włosowate. Warto wiedzieć, że rutyna i kwercetyna pomagają zapobiegać żylakom i siniakom poprzez wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych.

Żywność na bazie soi zawiera izoflawony. Karczochy i ostropest — sylimarynę, która chroni przed niektórymi rodzajami chorób wątroby, w tym przed stłuszczeniem wątroby, a nawet obniża ryzyko zachorowania na raka wątroby. Inne pokarmy roślinne, które są szczególnie bogate w różnego rodzaju flawonoidy, to czarna i zielona herbata, czerwone wino, ciemna czekolada, pietruszka, kawa, pomidory i owoce cytrusowe.

Dodatkowe korzyści 

Flawonoidy mają działanie przeciwzapalne i mogą zmniejszać ryzyko wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych form raka. Dzieje się to za sprawą blokowania utleniania cholesterolu LDL, poprawie funkcji naczyń krwionośnych i obniżenie ciśnienia krwi. Co ciekawe, flawonoidy mogą mieć korzystny wpływ na kontrolę masy ciała, ponieważ mają zdolność do zwiększania termogenezy. 

Czy można korzystać z suplementów zawierających flawonoidy?

Tak, jak najbardziej, jednak wyizolowane flawonoidy mogą zachowywać się nieco inaczej niż w swoim naturalnym otoczeniu. Ponadto, rośliny zawierają także wiele innych, cennych składników odżywczych, np. błonnik. Są jednak sytuacje, kiedy nie mamy wystarczającego dostępu do warzyw czy owoców, więc w takich sytuacjach forma suplementu będzie dobrym ratunkiem.

Podsumowanie

To, co jesz, ma znaczenie dla Twojego zdrowia. Pokarmy roślinne mają wiele zalet, m.in. zawierają flawonoidy, które przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Postaw na większą ilość warzyw, owoców, orzechów, nasion i roślin strączkowych w swojej diecie — zarówno w postaci surowej, jak i po obróbce.

Komentarze (0)