Produkty na bazie owsa są bardzo popularne i odżywcze. Są źródłem węglowodanów, błonnika, witamin, minerałów i związków przeciwutleniających, m.in. manganu, fosforu, magnezu, miedzi, żelaza, cynku, kwasu foliowego, witaminy B1, B5 oraz w mniejszych ilościach B3 i B6.

Płatki owsiane są bogate w przeciwutleniacze i korzystne związki roślinne zwane polifenolami. Najbardziej godna uwagi jest unikalna grupa przeciwutleniaczy zwanych awentramidami, które znajdują się prawie wyłącznie w owsie. Działają przeciwzapalnie i pomagają obniżyć ciśnienie krwi poprzez zwiększenie produkcji tlenku azotu.

Owsiane śniadanie? Tak! 

Wiele osób nie wyobraża sobie śniadania bez owsianki lub omleta na bazie płatków czy mąki owsianej. Jest to bardzo wszechstronny produkt, do którego pasują niemal wszystkie dodatki: owoce, inne płatki, orzechy, nabiał i wiele innych. Popularna stała się też pieczona owsianka, która daje namiastkę ciasta z owocami dla większych łasuchów. Nie da się ukryć, że owies to bardzo wdzięczny, wszechstronny i wartościowy produkt. Popularność zyskuje także mleko owsiane. Jest to świetna alternatywa dla mleka tradycyjnego. Swoich zwolenników znajduje wśród wegan i wegetarian, ale nie tylko. Unikając rozważań czy bardziej poprawna jest nazwa mleko, czy napój przejdźmy do konkretów.

mleko owsiane

Czym jest mleko owsiane?

Mleko owsiane to bezmleczna alternatywa dla mleka, która powstaje z odcedzonego owsa. Wystarczy namoczyć owies w wodzie (minimum 4h), a następnie go zmiksować i przecedzić. Taki domowy wyrób możesz przechowywać w lodówce do czterech dni. Jego zaletą jest większa ilość białka w porównaniu z innymi roślinnymi opcjami, takimi jak mleko migdałowe czy kokosowe. Ponadto proces produkcji mleka owsianego utrzymuje cały rozpuszczalny błonnik w nienaruszonym stanie. Śmiało można powiedzieć, że ma ono najwięcej błonnika ze wszystkich rodzajów mleka! Do zalet należy dodać także wspaniały smak oraz konsystencję.

Czy mleko owsiane ma wady?

Choć mleko owsiane jest bardzo odżywcze i nie zawiera zbyt wielu kalorii (około 50 kcal w 100 ml), to jednak wielu producentów dodaje cukier dla uzyskania słodszego smaku. Kupując taki produkt, warto przeczytać jego skład i oczywiście wybrać mleko bez dodatkowego cukru.


Podsumowanie

Mleko owsiane to kolejna ciekawa alternatywa dla zwykłego mleka, ale także dla innych popularnych napojów/mlek roślinnych, m.in. sojowego lub migdałowego. Jest ono smaczne samo w sobie, ale świetnie się nadaje do kawy np. latte lub mrożonej, a także do wszelkiego rodzaju koktajli. Warto pamiętać, że poza dobrym smakiem, który posiada,  jest to wartościowy produkt pełen witamin, minerałów oraz błonnika.

Komentarze (0)