Przejście na weganizm może być dla niektórych dużym wyzwaniem. Zmiana diety to na początku często wiele prób i błędów, sprawdzania, co się przyjmie, a co nie, planowania i organizacji. Od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się zmienić wszystko z dnia na dzień, czy zrobisz to stopniowo. Jest kilka rzeczy, które warto wiedzieć i które mogą ułatwić  zmianę diety na wegańską.

Imprezy na początku mogą być niezręczne

Każda inność wzbudza zainteresowanie i niekiedy dziwne pytania: "Jesteś weganinem? A dlaczego? Zjedz, przecież to tylko śmietana. Nie przesadzaj. Jak wytrzymasz bez mięsa?". Być może usłyszysz mnóstwo argumentów i porad, co jest dla Ciebie lepsze. Pamiętaj jednak, że to Ty wiesz, czego chcesz i co jest dobre dla Twojego organizmu. Tak samo, jak Ty nie chcesz pouczania i oceniania, tak i Twoi przyjaciele, zatem staraj się nie narzucać innym swoich przekonań. Po co się kłócić na imprezach, które mają być przyjemnie spędzonym czasem.  Dobrym rozwiązaniem jest zjedzenie wcześniej posiłku i zabranie ze sobą jakiejś przekąski, którą przygotujesz dla wszystkich, ale przy okazji sam będziesz miał pewność, że coś zjesz.

Z czasem staniesz się ekspertem

Pamiętaj też, że nie każdy wie, co można, a czego nie można jeść, będąc weganinem. To, że ktoś Ci zaproponuje deser z odrobiną miodu, z pewnością nie jest złośliwością, tylko brakiem wiedzy. Zwiększając swoją świadomość na temat diety, sam będziesz wiedzieć, o co pytać wybierając jakieś danie i błyskawicznie wychwycisz produkty pochodzenia zwierzęcego.

posiłek wegański

Bycie weganinem może sprawić, że poczujesz się niesamowicie

Jedni powiedzą, że zostaliśmy stworzeni, by jeść wszystko, a inni, że czują się fantastycznie, jedząc produkty pochodzenia roślinnego. Każdy ma prawo do własnego wyboru. Warto jednak pamiętać, że rośliny też są świetnym źródłem energii, pod warunkiem, że dostarczamy sobie wystarczającej ilości kalorii. Weganie często wspominają, że czują się lekko, są pełni energii, a wyeliminowanie nabiału poprawia ich cerę i eliminuje problemy żołądkowe.

Są duże szanse, że zostaniesz ekspertem od witamin

Kiedy podchodzisz do weganizmu racjonalnie, to wiesz, że istnieje ryzyko niedoborów witamin i minerałów. Twoja świadomość wzrasta i dzięki temu wiesz, co zawierają produkty, które spożywasz, jak komponować posiłki i kiedy należy uzupełnić braki za pomocą suplementów.

Możesz bywać głodny

Kiedy przechodzisz z diety wszystkożernej na roślinną, możesz początkowo odczuwać wieczny głód. Warzywa i owoce mają mniej kalorii, dlatego istotne jest, żeby nauczyć się komponować posiłki o odpowiedniej kaloryczności - inaczej będzie Ci ciężko. Pamiętaj też, że dieta wegańska to nie tylko sałata i marchewka. Korzystaj z ryżu, kaszy i innych zbóż, ponieważ są to węglowodany, które stanowią dla Ciebie cenne źródło energii. Nie zapominaj też o tłuszczach (awokado, oleje, orzechy), które także są źródłem energii i podbijają kaloryczność posiłków.

Podsumowanie

Bycie weganinem to początkowo wiele zmian. Możesz mieć wrażenie, że toniesz w nadmiarze informacji i różnych kulinarnych procedur. Nie przejmuj się tym, bo z czasem nabierzesz takiej wprawy, że nie będziesz się nad niczym zastanawiać.

Komentarze (0)