Masło orzechowe, a raczej według obowiązujących przepisów dot. nazewnictwa pasta lub krem orzechowy to smaczna i sycąca przekąska dla wszystkich miłośników orzechów. Najpopularniejsze jest robione z orzechów arachidowych, znanych także pod nazwą fistaszków lub orzeszków ziemnych. W rzeczywistości są to nasiona roślin strączkowych, ale tak się już przyjęło, że nazywamy je orzechami i nikt nie drąży tematu ich kwalifikacji gatunkowej. 

Masło orzechowe to gęsta pasta, której głównym składnikiem są zmielone orzechy, nie tylko arachidowe. Choć jest kaloryczne, to stanowi wartościową przekąskę i w rozsądnych ilościach nie zaszkodzi naszej sylwetce. Masło orzechowe ma wielu zwolenników. Część z nich twierdzi nawet, że może ono uzależniać. Cóż... Jest po prostu smaczne, czy to jako dodatek do omleta, owsianki, czy jako pasta na kanapkę, albo po prostu solo, jedzone prosto ze słoika.

Czy każde masło orzechowe jest wegańskie?

 krem orzechowy

Choć wydawałoby się, logiczne, że masło orzechowe jest wegańskie (w końcu orzechy to rośliny), to jednak warto zwrócić uwagę na skład, ponieważ niektóre z nich mają dodatek miodu, mleka w proszku, białka serwatkowego i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co prawda rzadko się to zdarza, ponieważ większość producentów reklamuje swoje masła jako „czyste”, ale warto zachować uwagę. Nie zawsze jednak będzie to bezwzględnie gorszy wybór - produkty z dodatkami najczęściej charakteryzują się innym walorem smakowym a niekiedy nawet lepszą wartością odżywczą. 

Niektórzy producenci dodają do swoich produktów również cukier, sól lub olej. I choć produkty te są pochodzenia roślinnego, to niektórzy (nie tylko weganie) unikają ich na rzecz mniej przetworzonych produktów. Okazuje się też, że niektórzy weganie uznają olej palmowy za kontrowersyjny składnik i , rezygnują z produktów, które go zawierają. Olej ten związany jest z wylesianiem głównie terenów Indonezji i Malezji, co stanowi zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt. Ponadto niszczenie lasów przyczynia się także do globalnego ocieplenia, ponieważ zwiększa to emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Dla przypomnienia — weganie nie tylko unikają jedzenia produktów pochodzenia zwierzęcego, ale także produktów, które zostały stworzone przy użyciu innych surowców zwierzęcopochodnych. Jest to także cała ideologia związana z rezygnacją z używania w życiu codziennym wyrobów pochodzenia zwierzęcego, np. Skórzanych ubrań, butów, a także spożywania produktów, które mogą negatywnie wpływać na środowisko życia zwierząt.

Masło orzechowe może być wegańskie, ale nie musi. Wszystko zależy od jego składu, a dokładniej mówiąc od dodatków. Najlepiej zatem szukać masła, które zostało wykonane w 100% z orzechów.

Jak masło orzechowe wpływa na nasze zdrowie?

Czy masło orzechowe jest zdrowe? Jeśli masz do czynienia z produktem z samych zmielonych orzechów, to czerpiesz te same korzyści, co z ich niezmielonej formy. Masło orzechowe to źródło wielu składników odżywczych, m.in. białka, błonnika, witamin i minerałów. Nie można też zapomnieć o zdrowych dla naszego serca jedno- i wielonienasyconych tłuszczy, które pomagają obniżyć poziom tzw. złego cholesterolu (LDL).

Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując masło orzechowe?

Tak jak wspomniałam, niektóre produkty zawierają dodatek soli i cukru. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu jak najwięcej korzyści, wówczas szukaj produktów bez tych dodatków. Niektóre z nich mają dodatek odżywki białkowej. Jest to dobra opcja dla osób, które szukają dodatkowych źródeł tego makroskładnika. Biorąc jednak pod uwagę założenia weganizmu, trzeba zweryfikować, jakie to jest białko, jakiego pochodzenia. Najczęściej jest to białko serwatkowe, zatem dużo lepiej jest kupić oddzielnie masło orzechowe i roślinną odżywkę białkową, i samodzielnie je zmiksować.

Podsumowując, jeśli jesteś weganinem i chcesz zgodnie ze swoimi przekonaniami czerpać jak najwięcej korzyści z masła orzechowego, wybieraj takie, które mają najprostszy skład. Wszelkie dodatki są po prostu dla Ciebie "ryzykowne".

Komentarze (0)