Właśnie zdecydowałeś, że chcesz przejść na weganizm. Niezależnie od tego, czy powodem są Twoje przekonania, korzyści zdrowotne czy wpływ na środowisko, to z pewnością masz wiele pytań i wątpliwości. Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci zmienić styl odżywiania bez większych przeszkód.

Jedz potrawy, które lubisz

Jeżeli cokolwiek ma się udać, to musisz mieć do tego pozytywne podejście. W przypadku diety chodzi o smakowitość posiłków i czerpanie z nich przyjemności. Zadbaj o to, by jeść to, co lubisz i nie czuć za bardzo ograniczeń. Jedzenie wegańskie to nie tylko sałatki. Może być ono naprawdę pyszne, jeśli wykażesz inicjatywę.

Przejdź na weganizm we własnym tempie

To od Ciebie zależy, czy chcesz zmienić sposób odżywiania natychmiast, czy stopniowo. Być może wolisz powoli zwiększać ilość roślinnych posiłków w tygodniu. Wszystko zależy od Ciebie. To Ty masz się czuć komfortowo.

wegański posiłek

Zadbaj o zaopatrzenie w swojej kuchni

Wypełnij swoje kuchenne szafki produktami, które zawsze się przydadzą i które pozwolą Ci na szybkie przygotowanie posiłku, gdy nie masz zbyt wiele czasu.

Przydatne produkty to:

  • przyprawy (kurkuma, kminek, pieprz cayenne, papryka, płatki chili i gorczyca)
  • fasola, soczewica i ciecierzyca
  • owies, komosa ryżowa, makaron orkiszowy, chleb żytni i brązowy ryż
  • mleko kokosowe
  • pomidory w puszkach
  • oliwa z oliwek
  • syrop klonowy, cukier kokosowy, syrop daktylowy, suszone morele, rodzynki
  • migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan, pistacje i orzechy włoskie
  • masło orzechowe

Korzystaj ze świeżych produktów

Znajdź dobre lokalne sklepy i targowiska i korzystaj z produktów sezonowych. Dzięki temu Twoje posiłki będą znacznie smaczniejsze.

Niech Twój talerz mieni się kolorami

W weganizmie fajne jest to, że posiłki są bardzo kolorowe i łatwe jest dostarczenie organizmowi codziennie pięciu zalecanych porcji warzyw i owoców. Korzystaj z produktów sezonowych, ale nie bój się bardziej niezwykłych odmian. Pamiętaj, że im bardziej zróżnicowany i kolorowy będzie Twój talerz, tym więcej składników odżywczych zapewnisz swojemu organizmowi.

Postaw na edukację

Szukaj, próbuj, interesuj się. W Internecie znajdziesz mnóstwo porad kulinarnych, które mogą stanowić dla Ciebie niezłą inspirację. Dzięki temu nie pokona Cię rutyna.

Nie zapominaj o witaminach

Choć zróżnicowana dieta wegańska może Ci zapewnić większość składników odżywczych, to i tak warto pilnować, aby były to odpowiednie ilości, szczególnie jeśli chodzi o białko, żelazo, a także witaminę B12. W razie potrzeby skonsultuj się z dietetykiem, żeby pomógł skorygować dietę lub dodać suplementację.

Po prostu jedz

Wiele osób uważa, że dieta wegańska jest bardzo skomplikowana. Owszem, jest sporo przepisów, w których trzeba się narobić, ale jest też masa prostych i szybkich posiłków. Spróbuj np. płatków owsianych z mlekiem migdałowym, masłem orzechowym i odrobiną syropu klonowego, albo pieczone pomidory z odrobiną oliwy i przyprawami. Możesz też korzystać z gotowych i naturalnie konserwowanych posiłków wegańskich.

PRZEPYSZNY, PEŁNOWARTOŚCIOWY WEGAŃSKI POSIŁEK O WYSOKIEJ ZAWARTOŚCI BIAŁKA

Gotuj dla wszystkich

Weganie często są obiektem zainteresowania, ponieważ jedzą inaczej, mają inne nawyki, przekonania. Co jest istotne, to żeby nikt nie wchodził sobie w drogę. Ani Ty nie oceniaj tych, którzy jedzą mięso, ani nie słuchaj, jeśli ktoś próbuje się wtrącać do Twojego talerza. Ze swojej strony możesz, zapraszając do siebie gości, ugotować coś pysznego wegańskiego, co wiesz, że na pewno wszystkim posmakuje. Często tak jest, że wszelkie komentarze gasną, jeśli spróbuje się danego dania. A przecież warzywa, aromatyczne przyprawy, różnego rodzaju ryż czy kasze to bardzo smaczne produkty.

Nikogo nie musisz nawracać

Tak jak wyżej pisałam, żeby poczęstować gości czymś wegańskim, tak jeszcze raz podkreślamy – nie nawracaj nikogo. Daj spróbować. Powiedz, że dla Ciebie to idealne rozwiązanie, ale pozwól, żeby każdy jadł to, co chce, a jeśli również myśli o przejściu na weganizm, to niech to zrobi na swój sposób, w swoim tempie. Jeśli dodanie kurczaka do dania wegańskiego sprawi, że Twoi przyjaciele są bardziej chętni, żeby je spróbować, to niech tak zrobią. Niech każdy cieszy się swoim posiłkiem.

Podsumowanie

Zmiana swojej diety na wegańską to dość duża rewolucja w kuchni. Nie musi to być jednak skomplikowane. Wystarczy mieć dobre nastawienie i wprowadzać zmiany w swoim tempie.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (5)
MWu

Od ponad 10 lat bez mięsa, lakto-owo wegetarianizm, ale jem głównie roślinnie.
Żelazo, ferrytyna i B12 w normie. Ta ostatnia nawet w górnej granicy. Suplementuję metylokobalaminę.

1
Bull

Miałem jedną 3-miesieczną próbę, ale jaja, mleko i ryby były grane. Później duża impreza ze znajomymi (befsztyki tatarskie) i epizod bez mięsa dobiegł końca. Obecnie około 2 x w tyg. jadam mięso, ryby codziennie i część białka serwatkowego zmieniłem na mieszanki białek roślinnych. Gdyby ryby jedzone codziennie były optymalnym wyborem, to z mięsa bym zrezygnował kompletnie.

0
kinga93

Ja obecnie eksperymentuje, ale całkiem dobrze mi idzie. Mały minus to taki, że moje jelita nie chcą współpracować ze strączkami. Możecie polecić jakieś smaczne i niezbyt gęste białko roślinne dla dziewczyny?

0
majk30

Rozejrzyj się za mieszankami, czym więcej roślin w jednej odżywce tym lepiej.

3
Bull

Vegerose jest przepyszne i to właśnie mieszanka, sam jem obecnie pistacjowy smak. Vegan Protein od ALLNUTRITION masz w dużym wyborze smaków i mieszanek roślinnych.

0