Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to najlepiej postawić na profilaktykę. Dotyczy to także naszej skóry. Jednym z najlepszych sposobów, jest zwracanie uwagi na to, co jesz. Jedzenie może być świetnym sposobem na określenie tego, jak Twoje ciało reaguje na różne dietetyczne wybory.   Wielu wegan bardzo sobie chwali wpływ swojej diety na cerę.

W jaki sposób weganizm na nią oddziałuje?

Dieta wegańska jest zwykle bogatsza w błonnik i uboższa w tłuszcze nasycone od przeciętnej diety. Pozwala to na poprawę funkcji produkcji insuliny i glukagonu, które kontrolują metabolizm cukru, co jest potencjalną przyczyną trądziku. Brak równowagi insuliny wpływa na gruczoły łojowe skóry, co może prowadzić do zatkania porów i powodując trądzik. Ponadto diety roślinne są bogate w owoce i warzywa, które są pełne przeciwutleniaczy. 

Przeciwutleniacze mogą mieć leczniczy wpływ na wypryski, jednocześnie dając  skórze blasku. Zwalczają wolne rodniki i zapobiegają uszkodzeniom komórek i tkanek - elementów budulcowych narządów, w tym skóry. Przeciwutleniacze zmniejszają stany zapalne i pomagają w syntezie kolagenu, co nadaje skórze większej elastyczności i spowalnia proces jej starzenia się. Diety roślinne są również związane ze zwiększonym poziomem witamin i karotenoidów, czyli niektórych barwników roślinnych. Owoce i warzywa zawierające karotenoidy nadają skórze korzystny kolor, który kojarzy się ze zdrowiem i witalnością.

skóra a dieta wegańska

Co takiego jest w nabiale i mięsie, co zwiększa ryzyko powstawania trądziku?

Standardowa dieta słynie z nadmiaru kalorii, cukru, mięsa i nabiału. Oczywiście u każdego może to wyglądać nieco inaczej. W każdym razie niedopracowana dieta może powodować zaburzenia przez nieodpowiednie proporcje makroskładników, dużą ilość białka, tłuszczu i żywności przetworzonej.   Niektóre osoby, dość mocno reagują na przesadną ilość białka mlecznego w diecie. Często skarżą się na nadmiar wody podskórnej oraz wszelkiego rodzaju wypryski, co nie znaczy, że nabiał jest zły. Bardziej chodzi o monotonność diety opartej na zaledwie kilku składnikach. Nie musisz przechodzić na weganizm, żeby skorzystać z właściwości produktów roślinnego pochodzenia. Często istnieje obawa, że diety roślinne nie zaspokoją zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze, co w konsekwencji doprowadzi do niedoborów witamin i minerałów. Tak się może rzeczywiście stać, jeśli podejdziemy do weganizmu na zasadzie, że są to po prostu tylko warzywa i owoce. Jeżeli dieta jest mądrze skonstruowana, np. przez dietetyka, wówczas niedobory nie są tak groźne. 

Oczywiście nie musisz przechodzić w pełni na weganizm, żeby czerpać korzyści z diety roślinnej.  Samo dodanie większej ilości warzyw i owoców do diety może sprawić, że dostarczysz sobie więcej witamin i minerałów, dzięki którym zyska Twoje zdrowie, a także cera.

Co możesz zrobić?

  • do każdego posiłku dodaj porcję warzyw,
  • zamień kilka posiłków mięsnych na roślinne, np. zjedz czasami zamiast tradycyjnych mielonych, kotlety z cukinii czy kalafiora,
  • na deser zjedz owoce zamiast słodyczy czy ciasta,
  • w sezonie wiosenno-letnim postaw na większą ilość sałatek.

Podsumowanie

Dieta wegańska może mieć bardzo dobry wpływ na Twoją skórę głównie dzięki ogromnej ilości witamin i minerałów. Nie musisz przechodzić w 100% na dietę wegańską, żeby korzystać z dobrodziejstw produktów roślinnych. Już samo zwiększenie ich ilości w diecie może przynieść sporo korzyści.

Komentarze (0)