Czy weganie muszą uważać na to, jakie jedzą pieczywo? Okazuje się, że tak. Mówi się, że dobry chleb powinien mieć w składzie tylko mąkę, wodę, sól oraz zakwas bądź drożdże. Dobrze, jeśli zawiera dodatki w formie nasion, ziaren, otrąb i pełnoziarnistych zbóż. Niestety okazuje się, że kupując pieczywo, zwłaszcza w markecie, trzeba uważnie czytać jego skład.

Jak sprawdzić, czy chleb jest wegański?

Często okazuje się, że pieczywo w sklepie zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej jest to nabiał w postaci maślanki, masła, serwatki, kazeiny, mleka czy mleka w proszku. Zdarza się też, że pieczywo zawiera w składzie jajka lub miód. Wówczas daleko im do produktu wegańskiego. Im prostszy skład, tym lepiej. Nie bój się zapytać o niego pracownika sklepu, jeśli chcesz mieć pewność, że Twój chleb czy bułka są wegańskie. Warto też czytać etykiety.

chleb wegański

Jakie wybrać pieczywo?

Wybierz wypieki, które zawierają w składzie ziarna lub pestki takie jak słonecznik, sezam, len czy dynię. Pamiętaj, że pieczywo składające się z mąki pełnoziarnistej jest o wiele bogatsze w witaminy i składniki mineralne, niż to na bazie zwykłej mąki pszennej. Wybierając bułki, zwróć uwagę na dodatek cukru, jeśli go unikasz. Zazwyczaj jest go w pieczywie niewiele, ale pomaga drożdżom szybciej pracować.

Rodzaje pieczywa wegańskiego

Aktualnie na rynku dostępnych jest mnóstwo rodzajów pieczywa. Od tradycyjnego bochenka wypiekanego na mące pszennej, przez pieczywo żytnie, orkiszowe, bezglutenowe, tostowe, chrupkie typu "Wasa" czy na słodko w postaci chlebka bananowego. Tak naprawdę każde z nich może być wegańskie, byle nie zawierało w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego, które zostały wymienione wcześniej.

Doskonałą alternatywą może być chrupkie pieczywo Proteineo Bread od firmy ALLNUTRITION, które można spożywać na wiele sposobów. Posiada ciekawy skład i jest bogaty w białko pochodzenia roślinnego.

Reklama

Upiecz swój własny chleb

Chleb od wieków jest podstawowym produktem służącym do wyżywienia ludzi. Dziś ciężko kupić go z prostym składem, który w dodatku nie pleśnieje i nie twardnieje w ciągu kilkudziesięciu godzin. W tej sytuacji warto zastanowić się nad upieczeniem własnego pieczywa.

Jak się do tego zabrać? 

W Internecie jest mnóstwo przepisów, a im mniej składników, tym lepiej. Wszystko zależy też od naszych preferencji smakowych. Jeśli wolimy białe pieczywo, szukajmy takiego przepisu, który nie będzie zawierał mleka. Najprostsze i najszybsze do wykonania są chleby zawierające drożdże. Decydując się na wypiek bazujący na mące żytniej, warto najpierw zrobić zakwas. Wystarczy wymieszać 30 g mąki z 50 g wody, naczynie przykryć gazą i odstawić w ciepłe, ciemne miejsce. Potem przez kolejne pięć dni zakwas należy „dokarmiać” dwoma łyżkami mąki i wody. Gotowy zakwas można wykorzystać do wypieku pysznego, chrupiącego chleba żytniego. Polecamy dodać do niego ziarna słonecznika, siemię lniane czy czarnuszkę.

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że na Twoim talerzu znajdzie się wegańskie pieczywo, najlepiej upiec je w domowym zaciszu. Oczywiście nie każdy ma na to czas i ochotę, więc warto poszukać dobrej jakości pieczywa w lokalnej piekarni i uważnie prześledzić jego skład. Nie ma nic smaczniejszego na śniadanie niż ciepła kromka chleba albo świeża bułeczka z wegańską pastą kanapkową i świeżymi warzywami.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)