Falafele to bardzo popularne w orientalnej kuchni kuleczki lub kotleciki. Wykonuje się je z wcześniej namoczonej soczewicy doprawionej później różnymi przyprawami.

Można kupić także gotowy produkt a jeden z nich znajdziemy w Biedronce. W cenie ok. 5.99 zł otrzymamy paczkę 160 g, co może stanowić jedną sporą lub dwie mniejsze porcje. Po otwarciu od razu czuć zapach przypraw a wygląd sprawia wrażenie, że kotleciki są dość kruche i łatwo się rozpadną przy przekładaniu na patelnię lub do piekarnika. Tak się jednak nie dzieje, bez problemu zachowują swoje kształty.

Kotleciki są praktycznie gotowe do spożycia. Można je lekko podsmażyć np. na oliwie z oliwek lub upiec w piekarniku czy na grillu elektrycznym. Kilka minut i są gotowe. To, w jaki sposób je podamy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Najprościej jest zrobić do nich sałatkę, ale można także zawinąć w tortillę.

Jak smakują? Jak na produkt gotowy, to są całkiem smaczne. Najbardziej dominują przyprawy, ale to normalna cecha orientalnych dań. Są dość kruche, ale nie rozpadają się na widelcu.

falafele

Skład

Ciecierzyca namoczona 68%, cebula mrożona 9,7%, olej rzepakowy, białko grochowe, substancja zagęszczająca: skrobia modyfikowana, natka pietruszki suszona, sól, kolendra 0,5%, czosnek granulowany, substancja spulchniająca: wodorowęglan sodu, ocet w proszku, kardamon, kmin rzymski, pieprz czarny, aromat naturalny, kurkuma. Produkt może zawierać gluten, soję, gorczycę, sezam.

Wartości odżywcze

  • Wartość energetyczna (na 100 g): 255 kcal
  • Tłuszcz: 12 g
  • Węglowodany: 20 g (w tym cukry 4,6 g)
  • Błonnik: 11 g
  • Białko: 12 g
  • Sól: 1,9 g

Falafele mają dość dobry skład, nie zawierają konserwantów ani sztucznych barwników. Mają nieco soli, ale nie jest jej dużo - porównywalnie do wielu innych produktów spożywczych. Poza tym nie ma się tak naprawdę do czego przyczepić - ciecierzyca, odrobina cebuli, oleju rzepakowego oraz przyprawy, w tym cenna dla naszego zdrowia kurkuma.

Gdzie kupić: np. Biedronka 

Cena: 5.99 zł


Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)