Parówki to dość kontrowersyjny produkt. Jedni lubią i jedzą regularnie, inni nie tknęliby ich nawet "kijem". Z pewnością owiane są złą sławą jako pokarm, który może zawierać w sobie dosłownie wszystko. Parówki to produkt mocno przetworzony, słabej jakości i choć bywają wersje, które mają w swoim składzie wysoki procent mięsa i rzekomo są lepsze od innych, to i tak wciąż jest to produkt skrajnie wysokoprzetworzony, którego lepiej unikać.

Wegańskie parówki - czy to dobry wybór?

Jeśli ktoś myślał, że wersja roślinna będzie cudownym objawieniem czegoś zdrowego, co można jeść bezkarnie, to się mylił. Parówki, niezależnie od tego, z czego są złożone, na chwilę obecną zawsze są kiepskim produktem.

Jedną z roślinnych propozycji są Parówki sojowe klasyczne z Go Vege. Wyglądają jak parówki, mają konsystencję parówki, nawet trochę pachną jak parówki. A jak smakują? Nie uwierzycie, ale smakują jak parówki. Już samo to powinno dać nam do myślenia, ile dodatków w nich siedzi, że wszystkie smakują tak samo…

parówki wegańskie

Spoglądając na skład, widzimy substancje zagęszczające, aromaty, emulgatory i wiele innych dodatków, dzięki którym trzymają swój kształt, mają kolor, zapach i smak. Warto też zaznaczyć, że mają dość dużo tłuszczu - aż 20,3 g w 100 g.

W jaki sposób przyrządzić sojowe parówki? Tak samo, jak tradycyjne. Wystarczy je chwilę gotować w wodzie lub podsmażyć na patelni. Upierając się, żeby znaleźć jakieś zalety, można wspomnieć, że mają dość zwartą konsystencję, nie rozpadają i są jednolite. Na tym jednak koniec zalet.

Skład

Woda, olej rzepakowy, białko sojowe 8,5%, substancje zagęszczające: przetworzone wodorosty morskie z gatunku Euchema, konjac; aromaty, warzywa suszone (cebula, czosnek), emulgator: metyloceluloza; sól, cukier, błonnik pszenny, skrobia modyfikowana, przyprawy, barwnik: tlenki i wodorotlenki żelaza

Wartości odżywcze

  • Wartość energetyczna (na 100 g): 244 kcal
  • Tłuszcz: 20,3 g (w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 1,5 g)
  • Węglowodany: 5,3 g (w tym cukry: 0,5 g)
  • Białko: 9,0 g
  • Błonnik: 2,2 g
  • Sól: 2,3 g

Czy sojowe parówki to produkt godny polecenia? Czy z racji tego, że jest wege, to jest zdrowy? Produkt ten jest idealnym dowodem tego, że nie wszystkie propozycje z napisem “wege/dla wegan/wegańskie” oznaczają, że coś jest wartościowe. Oczywiście nie zatrujesz się, jak zjesz je raz na jakiś czas, jednak rób to z pełną świadomością, starając się jednak, by większość Twoich posiłków była oparta na znacznie lepszych i mniej przetworzonych produktach.

Gdzie kupić: Biedronka

Cena: 5,99 zł

Komentarze (0)