Nie jest niczym odkrywczym, że białka nie brakuje w tradycyjnej żywności, ale kiedy się spieszysz i musisz zjeść coś na szybko, to odżywka białkowa jest świetnym rozwiązaniem. Wystarczy porcja białka w proszku zmiksowana z owocami lub płatkami, żeby uzyskać wartościowy posiłek. 

Choć na rynku dominuje białko serwatkowe i sojowe, to producenci nadal poszukują alternatyw. Pojawia się coraz więcej propozycji, a jedną z nich jest białko z grochu.

Czym jest białko z grochu?

białko grochu

Jak można się spodziewać, białko to pochodzi z grochu. Proces produkcji polega m.in. na suszeniu mąki grochowej, a następnie ponownym jej nawadnianiu. Jest to dobra i opłacalna alternatywa dla innych form białka roślinnego, takiego jak białko ryżowe, sojowe, ziemniaczane. Rzadko powoduje alergie, jest łatwostrawne, nie zawiera glutenu oraz jest wolne od laktozy. Jego uprawa wymaga niewielkiej działki i minimalnych zasobów, a to plus, jeśli chodzi o środowisko. Groch uprawny potrzebuje również mniej wody w porównaniu do soi.

Białko grochu a budowanie beztłuszczowej masy ciała

Białko grochu to alternatywa dla białka serwatkowego, szczególnie dla wegan. Jest bogate w aminokwasy rozgałęzione, czyli leucynę, izoleucynę i walinę, które odpowiadają za syntezę białek i blokują rozpad tkanki mięśniowej podczas intensywnych ćwiczeń. Pomagają także w regeneracji mięśni. Jeśli chodzi o porównanie ilości aminokwasów, to w serwatce znajdziemy nieco więcej niemal każdego z nich. Białko grochu ma za to przewagę, jeśli chodzi o fenyloalaninę, i jest jednym z najlepszych źródeł argininy. Tak czy inaczej, można uznać, że ma ono dość zrównoważony profil aminokwasów i warto po nie sięgnąć. Białko grochu wchłania się odrobinę wolniej od serwatki, ale w wielu okolicznościach można to uznać za zaletę, ponieważ wolniejsze uwalnianie aminokwasów pomaga utrzymać stały poziom białka budującego mięśnie we krwi. Jest to ciekawa opcja dla osób pracujących nad kształtowaniem sylwetki.

A jak jest ze smakiem?

Białko grochu ma  lekko roślinny posmak, który w wersji naturalnej nie wszystkim przypadnie do gustu, dlatego bardziej popularne są kompozycje smakowe. Z drugiej strony dobrze miesza się z gorącymi płatkami zbożowymi i nadaje mu nieco kremową konsystencję. Dodatek owoców to kolejny sposób na wyjątkowy smak i bogatszy posiłek. Popularne staje się też mieszanie białka grochowego z ryżowym. Oba produkty świetnie się uzupełniają, jeśli chodzi o aminokwasy i wspólnie tworzą ciekawą kompozycję smakową. Renomowani producenci coraz częściej oferują jeszcze bardziej zaawansowane mieszanki białek roślinnych i to z nich warto  korzystać.

VEGAN PEA PROTEIN zawiera 4 rodzaje białek roślinnych

Podsumowanie

W wielu przypadkach białko dość łatwo pozyskać z żywności, ale często wygodniejsze jest użycie odżywki, szczególnie jeśli się spieszymy i zależy nam na wartościowym posiłku. Problem mają również osoby, które nie jedzą mięsa i nabiału. Wówczas znakomicie sprawdzą się białka roślinne, a jednym z nich jest białko z grochu, które jest bardzo wartościowe i może być świetnym ratunkiem dla naszej diety.

Komentarze (0)