Dieta wegetariańska to moda czy zdrowe podejście do życia? A może jedno i drugie? Czy wiesz, ile znanych osób wybrało ten właśnie sposób żywienia? Albert Einstein, Benjamin Franklin, Natalie Portman, Ellen DeGeneres, Gandhi, Paul McCartney, Charles Darwin i Betty White — oni wszyscy postawili na rezygnację z mięsa. A czy te tłumy ludzi, które wybrały podobną drogę, to podążanie za tym, co modne, czy może przemyślane wybory?

Z pewnością jedno i drugie, jednak większość ludzi decydująca się postawić na dietę roślinną wybrało tę drogę ze względu na korzyści zdrowotne, m.in. utratę wagi, poprawę zdrowia serca, ale także ze względu na środowisko i prawa zwierząt.

Jakie są korzyści z niejedzenia mięsa?

brak jedzenia mięsa

Spadek poziomu cholesterolu

Okazuje się, że spożywanie mniejszej ilości mięsa (lub całkowita jego eliminacja), a większej owoców i warzyw, może pomóc wydłużyć życie i przez to zmniejszyć ilość zgonów rocznie. Osoby, które wybierają diety roślinne, często doświadczają spadku poziomu cholesterolu we krwi, który według badań może spaść nawet o 35 procent. Ponadto pożywienie "wolne od zwierząt" jest naturalnie przeciwzapalne – na ogół jest bogate w błonnik, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze.

Mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2

Ciekawostką jest też to, że cukrzyca typu 2 idzie w parze ze spożywaniem dużej ilości białka zwierzęcego, zwłaszcza czerwonego i przetworzonego mięsa. Co zaskakujące, wszystkożercy, którzy jedzą mięso kilka razy w tygodniu, odnotowują o 74 procent wyższe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Ogólnie rzecz biorąc, wszystkożercy chorują częściej na cukrzycę w porównaniu z wegetarianami i weganami, nawet jeśli wziąć pod uwagę różnice w masie ciała.

 

Redukcja masy ciała

Choć dieta sama w sobie nie jest metodą odchudzania, to jednak biorąc pod uwagę fakt, że spożywa się głównie produkty na bazie warzyw, owoców i pełnych ziaren, trudniej jest jeść ponad własne zapotrzebowanie. Oczywiście, kto będzie chciał, ten się postara i zastąpi swoje posiłki frytkami i wówczas dieta ta nie będzie sprzyjać ani zdrowiu, ani prawidłowej masie ciała.

Jednak są to już skrajne przypadki. Wcale nie ma problemu z dostępnością źródła białka. Powszechnym błędnym przekonaniem na temat wegetarianizmu jest to, że prowadzi on do niedoboru białka. W rzeczywistości istnieje wiele smacznych alternatyw dla mięsa, takich jak tofu, fasola, soczewica i orzechy. Niemal w każdym przepisie, zamiast mięsa można dać taką samą ilość tofu. Mając do dyspozycji kompleksowe odżywki białkowe, uzyskanie odpowiedniej ilości kompletnego białka nie jest już problemem.

Co się zatem dzieje, kiedy przestajesz jeść mięso?

Poza wyżej wymienionymi korzyściami na pewno zmienia się Twoje postrzeganie świata. Szczególnie jeśli jesteś osobą, która chce zawalczyć o dobro zwierząt. Świadomość, że można dołożyć swoją cegiełkę, jest niezwykle budująca. Wiele osób zauważa także poprawę jakości skóry, włosów i paznokci, a to za sprawą dużej ilości witamin i minerałów zawartych w roślinach.

Co się zmienia, to także poziom naszej kreatywności. Sporządzanie satysfakcjonujących posiłków na bazie produktów roślinnych początkowo może być wyzwaniem. Z czasem jednak, kiedy poznamy właściwości i plastyczność wielu produktów roślinnych, można nabrać dużej wprawy i skomponować smaczne wegetariańskie dania.

Przeczytaj także: Diety roślinne - długoterminowy wpływ na zdrowie

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)