Na to, jak długo żyjemy, wpływa wiele czynników. Jest to głównie kombinacja naszych genów i środowiska. W badaniach z udziałem bliźniąt jednojajowych naukowcy oszacowali, że geny wpływają na ten aspekt w około 30 procentach, co oznacza, że największą grupą czynników kontrolujących długość życia człowieka jest jego środowisko. Spośród nich jednym z najlepiej zbadanych jest dieta.

Kontrola wagi i spożycia - sposobem na dłuższe życie?

Wiele badań jest przeprowadzanych na zwierzętach (np. wykazano, że ograniczenie spożywanych kalorii wydłużyło myszom życie). Oczywiście nie można zakładać, że to, co sprawdza się u zwierząt, działa w ten sam sposób na ludzi. Są to w każdym razie jakieś kierunki, które potencjalnie sprawdzą się także u nas. Jeśli chodzi o ograniczenie kalorii, to u osób z nadwagą i otyłością dieta jest najlepszym sposobem na zrzucenie nadmiarowych kilogramów, a dobrze wiemy, że idzie za tym także poprawa zdrowia.

Wegetarianie kontra mięsożercy — która dieta sprzyja dłuższemu życiu?

weganie vs mięsożercy

To, co jemy (w przeciwieństwie do tego, ile jemy), jest również bardzo ważnym i często badanym tematem. Nic więc dziwnego, że w czasach, w których tak popularny jest weganizm i wegetarianizm, pod lupą znajduje się wpływ mięsa w diecie (lub jego brak) na nasze zdrowie i długość życia. W pięcioletnim badaniu, w którym wzięło udział prawie 100 000 Amerykanów, wykazano, że osoby niejedzące mięsa były w trakcie jego trwania mniej narażone na śmierć – niż osoby jedzące mięso. Efekt ten był szczególnie widoczny u mężczyzn.

Niektóre metaanalizy, które łączą i ponownie analizują dane z kilku badań, wykazały również, że dieta uboga w mięso wiąże się z długowiecznością i że im dłużej dana osoba trzyma się diety bezmięsnej, tym większe ma z tego korzyści. Są jednak i takie badania, które nie wykazują żadnej spektakularnej różnicy.

Przyjmuje się jednak, że dieta bezmięsna może zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, a nawet nowotwory. Co więcej, sugeruje się, że dieta wegańska może być zdrowsza niż wegetariańska. Czy można zatem oficjalnie stwierdzić, że ograniczenie lub wyeliminowanie mięsa wydłuży Twoje życie?  Przejdźmy dalej...

Problematyczne badanie długowieczności

To, co jest dla nas jasne, to to, że ludzie żyją dość długo w porównaniu z innymi stworzeniami. Naukowcy twierdzą, że fakt ten utrudnia prowadzenie badań, które mierzą wpływ czegokolwiek na długość życia. Z pewnością nie mógłby tego zrealizować jeden zespół. Zamiast tego naukowcy często albo spoglądają wstecz na istniejącą dokumentację medyczną, albo rekrutują ochotników do badań na krótsze okresy. Grupują wówczas ludzi np. na tych, którzy jedzą mięso, i tych, którzy go nie jedzą, a następnie obserwują, jaka jest w tych grupach śmiertelność.

Z takim podejściem jest sporo problemów. Po pierwsze, znalezienie związku pomiędzy jedzeniem mięsa i wcześniejszą śmiercią niekoniecznie oznacza, że dieta jest tutaj główną przyczyną. Może być ich naprawdę wiele i to niezwiązanych z samym jedzeniem lub niejedzeniem mięsa. Możliwe jest, że wegetarianizm wydłuża życie, ale trzeba wziąć pod uwagę i inne czynniki. Osoby, które nie jedzą mięsa, bardziej o siebie dbają, częściej ćwiczą, rzadziej palą papierosy i ograniczają alkohol, a to wszystko niewątpliwie wpływa na nasze zdrowie oraz długość życia.

Czy warto zatem unikać mięsa, żeby żyć długo i zdrowo?

Kluczem do zdrowego starzenia się jest z pewnością nasz styl życia, również dieta. Wydaje się, że jest wysoce prawdopodobne, iż dieta bezmięsna (lub ograniczenie ilości mięsa w diecie) może przyczynić się do uniknięcia wielu chorób nabywanych wraz z wiekiem i wydłuży Twoje życie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że takie działanie na nasz organizm wiąże się z wpływem kilku różnych czynników i jest wynikiem połączonych sił.

Źródła:

https://user.demogr.mpg.de/jwv/pdf/Vaupel-HG-98-1996-4.pdf https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1710093 https://researchonline.lshtm.ac.uk/id/eprint/16989/1/mortal.pdf https://www.bmj.com/content/313/7060/775.long https://academic.oup.com/ajcn/article/78/3/526S/4689992?login=true

Komentarze (0)