Z roku na rok rosną bazy danych dotyczące częstotliwości zachorowań na różne schorzenia zagrażające życiu. Równolegle do zbierania tych informacji odbywają się próby odnalezienia pewnych czynników zarówno wspierających, jak i osłabiających organizm w walce o zdrowie. Do czynników, które przykuwają dużą uwagę naukowców, zaliczyć można m.in. sposób żywienia, gdyż jest to czynnik w dużym stopniu modyfikowalny. Coraz więcej wiadomo np. na temat roli diety w kształtowaniu ryzyka zachorowania na nowotwór przewodu pokarmowego.

Etiologia nowotworów przewodu pokarmowego

Schorzenia nowotworowe przewodu pokarmowego stanowią bardzo szeroką grupę chorób. Obejmować mogą jamę ustną, przełyk, żołądek, trzustkę, wątrobę, dwunastnicę i jelita, ale również odbyt. Nowotwory przewodu pokarmowego stanowią jeden z dziesięciu największych problemów współczesnej medycyny. Nawet 50% z nich można by uniknąć, jeśli udałoby się wprowadzić pewne programy prewencyjne obejmujące np. edukację żywieniową. Wraz ze światowym wzrostem liczby zachorowań na nowotwory związane z przewodem pokarmowym obserwuje się bowiem epidemię otyłości.

Te same czynniki, które sprzyjają nadmiernej masie ciała, tj. opieranie diety na wysokoprzetworzonej żywności i alkoholu oraz jadłospisy ubogie w błonnik, oraz witaminy i składniki mineralne, a także brak aktywności fizycznej i sięganie po papierosy, sprzyjają również chorobom nowotworowym obszarów organizmu odpowiedzialnych za trawienie i wchłanianie substancji odżywczych.

rak żoładka

Wpływ diety wegańskiej na nowotwory przewodu pokarmowego

Aby dowiedzieć się, czy dieta oparta o roślinne produkty spożywcze wpływa na ryzyko zachorowania na nowotwór przewodu pokarmowego, dokonano meta-analizę publikacji naukowych z tego zakresu wiedzy. Analiza opublikowana w czerwcu 2022 roku objęła 49 artykułów i przypadki 3 milionów osób. Wśród pacjentów nowotworowych zmagających się z nowotworami z omawianej grupy było istotnie więcej ludzi, którzy nie rezygnowali ze spożycia odzwierzęcych produktów spożywczych w swojej codziennej diecie, niż tych, którzy stosowali dietę roślinną. Warto jednak zaznaczyć, że podobny, ochronny wpływ odnotowano np. w przypadku diety śródziemnomorskiej.

Roślinne wsparcie przewodu pokarmowego

Warzywa, owoce, a także zboża, orzechy czy nasiona wydają się mieć szczególne znaczenie w ochronie przewodu pokarmowego przed nowotworami. Jednym z mechanizmów, za pośrednictwem którego dieta roślinna wspiera organizm, jest wysoki potencjał antyoksydacyjny produktów takich jak warzywa krzyżowe, czy owoce jagodowe i wielu innych, które zwyczajowo w dietach wegańskich pojawiają się w większych ilościach, niż w zwykłych.

Kolejnym ważnym czynnikiem kształtującym potencjał przeciwnowotworowy diet roślinnych jest poziom podaży błonnika. Otóż weganie z reguły konsumują większe ilości włókna pokarmowego, które stymuluje mikrobiotę jelitową oraz stabilizuje gospodarkę glukozowo-insulinową. Mikrobiota wywiera korzystny wpływ na perystaltykę i barierę ochronną jelit, proces wydalania, a także wytwarzanie czynników przeciwzapalnych, ochronnych dla przewodu pokarmowego i warunkujących prawidłową odpowiedź komórek układu odpornościowego na różne zaburzenia. Równowaga w metabolizmie węglowodanów z kolei ma duże znaczenie dla ograniczania zaopatrywania komórek nowotworowych w energię.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
_Knife_

Niedocenianym czynnikiem rakotwórczym jest sól. Przyczynia się do powstania raka żołądka, jednego z najgorzej rokujących rodzajów nowotworu. Więc niezależnie od wyboru diety warto wywalić maksymalną ilość soli.

1
M-ka

No i warto przy okazji wspomnieć o grzybach. Są one ważnym elementem kuchni śródziemnomorskiej, o czym się rzadko wspomina, a co na pewno też ma wpływ na jej ogólny przeciwnowotworowy potencjał.
Ludzie z tamtych stron kochają zbierać grzyby, podobnie jak dawniej Polacy i ich różni wschodni sąsiedzi.
Wielu mieszkańców krajów śródziemnomorskich jest wręcz fanatykami zbieractwa, sądząc po zdjęciach zamieszczanych na fb. Lubią np.prawd*****, o których pan Sławomir Ambroziak pisał na "Po treningu", że są dobrym źródłem jakiejś nowo odkrytej witaminy.

0
M-ka

*borowiki szlachetne

0