Seitan, tempeh, soczewica i tofu – co mają ze sobą wspólnego? Wszystkie są bezmięsnymi źródłami białka. „Mięso” bezmięsne zyskuje na popularności, ponieważ ludzie poszukują alternatyw dla białka zwierzęcego, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Możesz nie planować przejścia na wegetarianizm lub weganizm, ale to nie znaczy, że nie możesz korzystać również z roślinnych źródeł białka. Obecnie jest na to wiele sposobów.

Bezmięsny niekoniecznie oznacza zdrowszy

Żywność na bazie roślin w umysłach wielu konsumentów jest postrzegana jako zdrowsza, ponieważ nie zawiera tłuszczu zwierzęcego. Niestety nie zawsze tak jest, nie można oceniać żadnej żywności zero-jedynkowo. Dlaczego? Jeśli kupujesz gotowe, zapakowane mięsne danie, wówczas usłyszysz, że jest ono przetworzone, pozbawione wartości odżywczych. To samo tyczy się każdej innej żywności, także produktów bezmięsnych. Większość gotowych bezmięsnych kiełbasek, burgerów warzywnych i innych wyrobów jest wytworzona z soi lub teksturowanego białka roślinnego, rodzaju przetworzonej soi z długą listą dodatków. 

Soja nie jest jedynym białkiem stosowanym w substytutach mięsa. Stosunkowo nowa na rynku jest bezmięsna alternatywa o nazwie quorn. Powstaje w wyniku fermentacji naturalnego grzyba występującego w glebie — Fusarium venenatum. Ma zwiększać uczucie sytości, pomagać w kontroli cukru we krwi, ale niektórzy ludzie mogą odczuwać również zaburzenia trawienia po jego Zjedzeniu.

Chociaż pakowane substytuty mięsa są zwykle bogate w białko i mają niską zawartość tłuszczu, to niestety mają też dużo dodatków, środków smakowych, zagęszczaczy i wypełniaczy. Niestety ciężko jest wyprodukować coś na bazie roślin i sprawić, by smakowało jak mięso bez różnych dodatków. Nie zakładaj więc, że wszystkie substytuty mięsa są zdrowe tylko dlatego, że zawierają pewne składniki pochodzenia roślinnego.

burger wegetariański

Burgery sojowe - dobre czy złe?

W różnych postaciach jest ona najczęstszym składnikiem bezmięsnych burgerów i kotletów. Sama soja jest już kontrowersyjna, ponieważ zawiera substancje antyodżywcze, które mogą blokować wchłanianie minerałów, takich jak wapń i magnez. Fermentacja soi niszczy większość substancji antyodżywczych, dzięki czemu produkty, takie jak tempeh i miso, są jej zdrowszą formą. Są one również łatwiejsze do strawienia.

Tempeh w postaci nieprzetworzonej można kupić w dziale lodówek sklepów ze zdrową żywnością. Kiedy gotujesz na parze, obsmażasz lub grillujesz tempeh, nabiera on mięsnego smaku i konsystencji, które można wzmocnić odpowiednim sosem. Podobnie jak tofu, nabiera smaku sosu, który na nim umieszczasz. Tempeh ma prawie dwa razy więcej białka niż tofu i jest również bogatszy w błonnik.

Seitan - „pszenne mięso”

Seitan często określany jako „mięso pszenne”, to forma glutenu pszennego, która jest przetwarzana w celu naśladowania tekstury mięsa. Jak można się spodziewać, pszenica i gluten są problematyczne dla osób z nadwrażliwością lub alergią pokarmową. Seitan jest dość wszechstronny i jest składnikiem wielu niemięsnych „nuggetsów z kurczaka” i „kurczaków”, ze względu na swoją gumowatą, przypominającą mięso konsystencję.

Ciesz się białkiem roślinnym, ale stawiaj częściej na pełnowartościową żywność

Jest mało prawdopodobne, że zrobisz sobie krzywdę, jedząc od czasu do czasu gotowego, pakowanego burgera warzywnego lub inny substytut przetworzonego mięsa, ale wyświadcz swojemu organizmowi przysługę i trzymaj się pełnowartościowych białek roślinnych zamiast pakowanych alternatyw bezmięsnych.

Jeśli od czasu do czasu potrzebujesz czegoś szybkiego i wygodnego, poszukaj burgerów wegetariańskich wykonanych z ekologicznych, pełnowartościowych składników, takich jak burgery fasolowe z prawdziwą fasolą i bez wielu dodatków. Staraj się częściej samodzielnie przygotowywać swoje posiłki, żeby wiedzieć, co tak naprawdę jesz. Nawet jeśli początkowo wydaje Ci się to trudne i czasochłonne, to z czasem nabierzesz wprawy. A jeśli kupujesz gotowca, przeczytaj uważnie etykietę i wybierz taki, który ma krótszą listę składników.

Podsumowanie

Mądrze jest włączyć do diety białko roślinne, ale nie zakładaj, że wszystkie dostępne substytuty mięsa są zdrowe tylko dlatego, że są pochodzenia roślinnego. Przeczytaj listę składników i wybierz taki, który ma tę listę krótszą. Soczewica, fasola, produkty pełnoziarniste i nieprzetworzony tempeh są szanowanymi źródłami białka budującego mięśnie. Staraj się łączyć różne źródła białka, aby zapewnić sobie komplet niezbędnych aminokwasów.

Komentarze (0)