Japońska dieta jest jedną z najzdrowszych na świecie, szczególnie jeśli porównamy ją z dietami zachodnimi, bogatymi w żywność przetworzoną. Japończycy jako naród jedzą dużo zdrowej żywności, regularnie ćwiczą i unikają używek. Dzięki temu mają niski wskaźnik otyłości i cieszą się długą żywotnością.

Jak wygląda dieta Japończyka?

Dieta w Japonii zawiera owoce morza, warzywa, produkty sojowe, wodorosty, rośliny strączkowe i małe ilości mięsa. Przyjrzyjmy się niektórym produktom, które są uważane w Japonii za najzdrowsze.

Wodorosty

wodorosty w diecie

Wodorosty to jeden z pokarmów, który ma bardzo dużo wartości odżywczych. Są one jednym z najlepszych źródeł jodu - minerału niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Zawierają także przeciwutleniacze, które pomagają zwalczać wolne rodniki uszkadzające komórki i tkanki, i przyczyniające się do starzenia organizmu.

Wodorosty możesz znaleźć w formie arkuszy, proszku, płatków. Z pewnością kojarzysz sushi i ten ciemny arkusz wokół każdego kawałka. To właśnie jeden ze sposobów na wykorzystanie wodorostów. Ponadto wodorosty mogą być dodatkiem do zup i sałatek.

Natto

Natto to sfermentowana forma soi o nieprzyjemnym aromacie, śluzowatej konsystencji i specyficznym zapachu. Trzeba przyznać, że jest to dość kontrowersyjny produkt. Dla nas może być wręcz obrzydliwy, ale bądźmy tolerancyjni, ponieważ tak jak nas może obrzydzać sfermentowana soja o zapachu zgnilizny, tak niektóre narody mogą odrzucać np. kiszone ogórki, które u nas są smakołykiem. Warto podkreślić, że natto ma zaskakujące korzyści zdrowotne.

Jest to jedno z najlepszych źródeł witaminy K2, która pomaga kierować wapń do zębów i kości, zamiast przyczepiać się do ścian tętnic i powodować miażdżycę. Jak jeść natto? Japończycy lubią je podawać z ryżem lub rybą i najczęściej na śniadanie. Można też zmieszać je z kaszą jaglaną i warzywami.

Grzyby shiitake

grzyby shiitake

Są stosowane zarówno w kuchni, jak i medycynie. Mają ziemisty smak i specyficzną konsystencję. Grzyby shiitake zawierają bardzo dużo związków bioaktywnych, które działają przeciwzapalnie. Mogą mieć też właściwości przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Co ciekawe, obniżają także poziom cholesterolu we krwi i chronią materiał genetyczny wewnątrz komórek przed uszkodzeniem. Są idealnym dodatkiem do smażenia i dodają ziemistego smaku zupom i gulaszom. Świetnie sprawdzą się także jako dodatek do sałatek.

Herbata Matcha

Zielona herbata Matcha to jasnozielony proszek otrzymywany przez zmielenie suszonych, niesfermentowanych liści herbaty. Z pewnością słyszeliście o przeciwutleniających właściwościach zielonej herbaty. A czy wiesz, że do herbaty Matcha wykorzystywane są całe liście? To sprawia, że mają 10 razy większą moc utleniającą niż parzona zielona herbata. Liście herbaty Matcha rosną w cieniu, dzięki czemu wytwarzają więcej chlorofilu i niektórych aminokwasów. Możesz cieszyć się herbatą Matcha, rozpuszczając proszek w wodzie i ubijając go trzepaczką. Możesz także zrobić herbatę latte z matcha, a nawet dodać proszek do przepisów, w tym zup, ciast, a nawet lodów.

Zupa miso

Miso to, pasta ze sfermentowanych ziaren soi. Japończycy robią z miso pikantną i słoną zupę. Jest ona bogata w bakterie probiotyczne, które wspomagają zdrowie mikrobiomu jelitowego. Ponadto sojowy składnik pasty miso może obniżać ryzyko raka piersi i wątroby.

Podsumowanie

Wcale nie musisz jechać do Japonii, żeby uzyskać korzyści zdrowotne płynące z produktów pochodzenia japońskiego. Większość z nich jest powszechnie dostępna, zatem możesz się nimi cieszyć we własnym domu.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)