Awokado dla terenów Ameryki Łacińskiej jest tym, czym oliwki dla regionu śródziemnomorskiego. Oba produkty to bogate źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz błonnika i witamin, oraz składników mineralnych, czy antyoksydantów. Mimo że awokado z powodzeniem uprawiane może być w Europie, to mieszkańcy tego kontynentu niestety często polegają na imporcie transoceanicznym, co jest nie bez znaczenia dla środowiska.

  1. Jak smakuje awokado?
  2. Awokado – kalorie, wartość odżywcza i zdrowie
  3. Awokado a środowisko

Jak smakuje awokado?

W owocu awokado ceni się zielony miąższ, który przy niskim stopniu dojrzałości jest jędrny i twardy, natomiast z czasem staje się coraz luźniejszy i miękki. Mniej dojrzałe sztuki, z bardziej zieloną skórką, bardziej nadają się do kanapek i sałatek, jednak oddzielenie miąższu od skórki i pestki bywa kłopotliwe. Awokado, które poleży nieco dłużej i ma ciemniejszą skórkę, bardziej nadaje się do past / sosów, w tym tak zwanego guacamole, charakterystycznego dla kuchni meksykańskiej. Miąższ awokado w smaku jest maślano-orzechowo-trawiasty. Wykorzystywany może być nie tylko do potraw na słono, ale również do owocowo-warzywnych koktajli. Dobrze łączy się z natką pietruszki lub kolendrą i cytryną, lub limonką oraz solą i pieprzem.

Awokado – kalorie, wartość odżywcza i zdrowie

Miąższ awokado należy do najgęstszych odżywczo produktów spożywczych. Jedna porcja, czyli około 50 g (mniej więcej 1/3 miąższu), zapewnia około 3 g błonnika, 45 µg kwasu foliowego (witaminy B9), 730 µg kwasu pantotenowego (witaminy B5), czy 10,5 µg witaminy K. Są to ilości istotne z punktu widzenia zaspokajania dziennego zapotrzebowania. Owoc ten może dostarczyć do organizmu również spore ilości witaminy E, czy magnezu i potasu, a także ułatwia przyswajanie karotenoidów. Dodatkowo porcja awokado dostarcza tylko około 80 kcal, z czego większość to kwasy tłuszczowe o pozytywnym wpływie na zdrowie (4 g jednonienasyconych kwasów tłuszczowych i 1 g wielonienasyconych KT).

Z punktu widzenia charakterystyki substancji odżywczych zawartych w awokado, najbardziej przypomina ono oliwki, zatem produkty te mogą być stosowane zamiennie. Mogą być doskonałym uzupełnieniem kwasów tłuszczowych pochodzących z orzechów i nasion w diecie. Regularne sięganie po awokado może korzystnie wpłynąć na zdrowie osób ze schorzeniami z grupy zespołu metabolicznego, czyli otyłością, nadciśnieniem, cukrzycą lub miażdżycą. Szczególnie jeśli połączy się je na przykład z olejem lnianym.

Awokado a środowisko

Niestety ze względu na fakt, że awokado natywne jest dla Ameryki Łacińskiej, owoce dostępne w sklepach w Europie muszą być najpierw przetransportowane przez kilka tysięcy kilometrów. Wiąże się to z wysokim, jak na owoce i warzywa, śladem węglowym, czyli wskaźnikiem mówiącym o tym, jak spożywanie danego produktu wpływa na środowisko. Warto również wspomnieć o tym, że większość upraw znajduje się na terenie Meksyku i często są to uprawy niekontrolowane prawnie, nielegalne. Ze względu na brak regulacji wysoki popyt na awokado prowadzić może zatem do wzrostu tempa wylesiania i degradacji środowiska naturalnego.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (1)
M-ka

Świeże pomidory i koperek też bardzo pasują oraz jajka i nie wiem czemu - masło.

0