Czy zastanawiałeś się kiedyś jaki jest związek między naszymi wyborami żywieniowymi a zdrowiem naszej planety? A czy wiesz, jak nawet niewielkie zmiany w diecie mogą znacząco zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, jednocześnie poprawiając Twoje samopoczucie? Czytaj dalej, żeby się dowiedzieć, jaka dieta jest przyjazna dla naszej planety i czy jest również przyjazna dla Ciebie.

  1. Ślad węglowy naszej diety
  2. Co mówią na ten temat badania?
  3. Małe zmiany mają znaczenie
  4. Podsumowanie

Jak zapewne wiesz i widzisz, nasz świat się zmienia. Budujemy miasta, drogi, pojawiają się nowe technologie… Wszystko to ma wpływ na zmiany klimatu. Okazuje się, że znaczenie mają nawet nasze żywieniowe wybory. Pojawia się jednak pytanie: czy odżywianie się odpowiednie dla planety jest również najlepszym sposobem odżywiania się dla zdrowia?

CO2 - planeta Ziemia

Ślad węglowy naszej diety

Przemysł spożywczy ma duży wpływ na emisję gazów cieplarnianych. Warto zauważyć, że diety skupiające się na produktach zwierzęcych, takich jak mięso i nabiał, znacznie zwiększają emisje, budząc obawy o środowisko i zdrowie ludzkie. Produkcja mięsa, zwłaszcza wołowiny, wymaga rozległych gruntów i wody, prowadzi do emisji metanu i znacznie zwiększa ślad węglowy.

Polecamy również: Co by się stało, gdyby wszyscy ludzie przeszli na weganizm?

Z kolei diety roślinne (np. wegetariańska lub wegańska), są mniej obciążające dla środowiska ze względu na mniejsze uzależnienie od hodowli zwierząt wymagającej dużej ilości zasobów.

Co mówią na ten temat badania?

Naukowcy z Uniwersytetu Tulane przeprowadzili badania w celu zrozumienia, w jaki sposób nasza dieta, środowisko i nasze zdrowie są ze sobą powiązane. Przeanalizowali dietę ok. 13 000 Amerykanów w każdym wieku i zbudowali model pokazujący, za ile gazów cieplarnianych odpowiada każda dieta. Szacowano także, ile istnień można by uratować, gdyby więcej ludzi zmieniło swoje nawyki żywieniowe.

Polecamy również: Dieta roślinna, a nowotwory przewodu pokarmowego

Okazuje się, że przejście z diety wysokoemisyjnej na niskoemisyjną mogłoby w samych Stanach Zjednoczonych uratować życie 24 000 osobom rocznie. Oznaczałoby to 2-procentowy spadek zgonów.

Ziemia, węglany, dieta roślinna

Podobne badanie przeprowadzono w Wielkiej Brytanii i uzyskano zbliżone wyniki. Odkrycia te dają nam mocne dowody na to, że diety wywierające mniejszy wpływ na środowisko są z natury zdrowsze i dla nas.

Małe zmiany mają znaczenie

Być może nie chcesz przejść na dietę bazującą jedynie na produktach pochodzenia roślinnego. Pamiętaj jednak, że nie chodzi o przechodzenie ze skrajności w skrajność. Już nawet niewielkie zmiany w diecie mogą wpłynąć na mniejszą emisję gazów i Twoje zdrowie. A teraz pomyśl o tym w taki sposób - jeśli Ty jako jednostka masz wpływ, to co może zdziałać cała nasza populacja. Jeśli każdy zmniejszyłby ilość spożycia mięsa i żywności wysoko przetworzonej, na rzecz produktów roślinnych to każdy dołożyłby małą cegiełkę dla naszej planety.

plantacja warzyw

Ponadto stopniowe zastępowanie czerwonego i przetworzonego mięsa strączkami, zbożami, owocami i warzywami znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę typu 2, raka okrężnicy i choroby układu krążenia.

Podsumowanie

Wybór żywności, która przynosi korzyści zarówno planecie, jak i nam, jest nie tylko prosty, ale może być także całkiem smacznym urozmaiceniem dotychczasowych posiłków. Związek między naszym odżywianiem a dobrem planety jest niepodważalny, co tylko podkreśla wagę podejmowania przemyślanych decyzji żywieniowych i nie tylko.

 

Komentarze (0)