Aquafaba zyskuje na popularności, ale co to właściwie jest? Być może kojarzy się z jakimś superbohaterem z komiksów, to jednak uspokajamy — wciąż pozostajemy w tematyce żywności. Aquafaba, pomimo swojej nietypowej nazwy, nie jest niczym nadzwyczajnym — ot woda po ugotowaniu (lub z puszki) roślin strączkowych, najczęściej ciecierzycy. I do czego taka woda może się przydać? 

  1. Jak wykorzystać aquafabę w kuchni?
  2. Czy aquafaba jest zdrowa?
  3. Jak uzyskać aquafabę?
  4. Jak pracować z aquafabą?
  5. Podsumowanie

Jak wykorzystać aquafabę w kuchni?

Możesz być zdziwiony, że wodę po fasoli lub ciecierzycy można wykorzystać. Ciekawostką jest natomiast to, że ma ona podobne właściwości do białek jaj. Czy już widzisz potencjał w tej wodzie? Weganie często mają problem, jak coś upiec, nie mając możliwości wykorzystania jajek. Aquafaba odmienia życie wegan, dla których wypieki i bezy to coś, czego nie potrafią sobie od czasu do czasu odmówić. Woda po strączkach doskonale się ubija na piankę, dzięki czemu nadaje się do pieczenia bezy, delikatnych biszkoptów. A jeśli boisz się o posmak strączków, to bez obaw, ponieważ zwykle substancje słodzące go kamuflują.

Czy aquafaba jest zdrowa?

aquafaba

Aquafaba to dla wegan furtka do robienia różnych wypieków, ale nawet mięsożercy mogą skorzystać z dobrodziejstw tego produktu. W przeciwieństwie do kurzych jaj nie zawiera cholesterolu i ma mniej kalorii. Dla porównania woda po strączkach zawiera około 18 kcal. w 100 g produktu, a białko jaja kurzego 51 kcal. Warto jednak zaznaczyć, że aquafaba nie ma tyle białka, co białko jaja kurzego. Podobieństwo tych dwóch produktów dotyczy zatem głównie możliwości ich wykorzystania w kuchni.

Czy aquafaba ma jakieś witaminy i minerały?

Są to raczej śladowe ilości wapnia, witamin z grupy B, kwasu foliowego i żelaza.

Czy aquafaba jest zdrowa?

Jak widać, nie ma imponujących wartości odżywczych.

Jak uzyskać aquafabę?

Jak już zostało wspomniane, aquafaba to woda z puszki po strączkach lub po ich ugotowaniu. Jeśli kiedykolwiek kupowałeś fasolę lub ciecierzycę w puszce, to z pewnością zauważyłeś, że ta ciecz jest gęstsza niż zwykła woda. Woda po ugotowaniu natomiast może być dość rzadka. Możesz to zmienić, jeśli nieco zredukujesz aquafabę na kuchence (czyli po prostu odparujesz wodę). Wówczas płyn nieco zgęstnieje i będzie mieć bardziej żelową konsystencję.

Jak pracować z aquafabą?

Aquafabę da się ubić na sztywną pianę, natomiast nie zawsze jest to konieczne. Wszystko zależy od przepisu. Z pewnością zastanawiasz się, jaka ilość aquafaby odpowiada jednemu jajku. To bardzo proste. Jeśli w przepisie masz całe jajka, wówczas użyj trzech łyżek aquafaby na jedno całe jajo. A gdy masz same białka, wówczas użyj dwóch łyżek aquafaby na jedno białko jaja kurzego.

Polecamy również: Najlepsze białka roślinne. Jakie odżywki białkowe wegańskie wybrać?

Podsumowanie

Jaja w diecie mięsożerców są niezastąpione nie tylko podczas śniadania, ale także do wszelkiego rodzaju placków, wypieków itp. Aquafaba to prosty do uzyskania produkt, który jest wegańskim odpowiednikiem jaja kurzego i może bardzo ułatwić prace w kuchni. Z jego pomocą upieczesz wegańskie ciasto, bezę, zrobisz wegańskie naleśniki, lody, a nawet majonez!

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)