Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się przejść na weganizm. Ze względów zdrowotnych, środowiskowych, ideologicznych czy z miłości i troski o zwierzęta. Dieta ta ma liczne grono miłośników na całym świecie, a na półkach sklepowych możemy znaleźć coraz więcej vege produktów.

W odróżnieniu od wegetarian, weganie nie spożywają żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście oprócz mięsa i ryb, w menu wegan nie znajdziemy także takich produktów jak jaja, owoce morza, mleko i produkty mleczne czy nawet miód. Jeśli czytasz ten artykuł, to prawdopodobnie chcesz stać się weganinem. Bez względu na to, jaki jest powód Twojej decyzji, te pięć wskazówek z pewnością ułatwi Ci przejście na tę dietę.

1. Daj sobie czas

Wiele osób przechodząc na weganizm, robi to z dnia na dzień i od razu wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego ze swojego menu. Zabierz się do tego na spokojnie, dając sobie czas na zmiany. Możesz zacząć od bezmięsnych weekendów czy obiadów lub kolacji. Niektórzy też startują od wegetarianizmu, czyli nadal spożywają na przykład nabiał, stopniowo usuwając kolejne produkty odzwierzęce ze swojej diety. Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzesz, nie obwiniaj się, jeśli zmiana nie przyjdzie od razu.

dieta wegańska

2. Uważnie czytaj etykiety

Najłatwiejszym sposobem na zidentyfikowanie gotowego produktu wegańskiego jest odnalezienie loga Vege/Vegan. Czasem też producent pisze, że produkt jest wegański i tym samym zachęca do zakupu. Oczywiście jest także masa innych towarów niezawierających składników pochodzenia zwierzęcego.

Niekiedy produkty zawierające alergeny pokarmowe takie jak jajka i mleko są oznaczone pogrubioną czcionką, więc zadanie jest nieco ułatwione. Wystarczy wnikliwie czytać etykiety. Być może na początku będzie to czasochłonne i zakupy będą trwały dłużej niż zwykle, ale po jakimś czasie nabierzesz wprawy.

3. Odkryj nowe smaki

Dieta wegańska to nie tylko spożywanie warzyw i owoców. Wiele osób błędnie myśli, że w menu wegan znajdziemy jedynie sałatki. W sklepach do wyboru mamy mnóstwo gotowych produktów, takich jak kiełbaski roślinne, sery bez mleka, wędliny bez mięsa czy jogurty i desery na bazie roślinnego mleka. Wystarczy przejść się po alejkach sklepowych, by odkryć ciekawe artykuły spożywcze, które wcześniej nie wpadły Ci w oko.

Weganizm dopuszcza też przecież spożywanie pysznego pieczywa, strączków bogatych w białko, orzechów pełnych witamin czy olei roślinnych. Masło z powodzeniem można zastąpić hummusem lub innym roślinnym smarowidłem. Istnieje cała masa żywności pochodzenia roślinnego, która tylko czeka na spróbowanie.

4. Zainspiruj się

Pierwsze dni z pewnością będą dla Ciebie pełnymi nowości. Nie poprzestawaj wyłącznie na sałatkach i kanapkach z hummusem. W dzisiejszych czasach dostęp do fantastycznych przepisów jest na wyciągnięcie ręki. Internet pełen jest wegańskich blogów, na Facebooku z łatwością wyszukamy wegańskie grupy, a na Instagramie wpisując odpowiednią frazę, szybko znajdziemy rewelacyjne przepisy na pyszny obiad. Daj się ponieść fantazji!

5. Nie przejmuj się opinią innych

Z pewnością nie raz usłyszysz od innych osób przykrą opinię na temat sposobu odżywiania. Pytania o odpowiednią ilość białka, wapnia czy witamin mogą pojawiać się dość często, zwłaszcza od osób, które nie mają pojęcia o weganizmie. Pamiętaj, że nie musisz nikomu tłumaczyć się ze swoich wyborów.

Jeśli jednak nie chcesz sprawić przykrości innym, przygotuj sobie w głowie odpowiedzi na męczące pytania. Warto też uprzedzić najbliższych o przejściu na weganizm, by w razie gościny byli odpowiednio przygotowani i nie proponowali Ci schabowego. Daj im listę potraw lub przepisów, które lubisz jeść i zaproponuj proste alternatywy, które mogą stworzyć.

Komentarze (0)