Diety wegetariańskie są obecnie stosowane przez wielu ludzi. Już rzadko się zdarza, że wegetarianin budzi zaskoczenie np. na spotkaniu towarzyskim. W sklepach znajdziemy specjalne półki lub nawet całe działy z produktami przeznaczonymi dla osób, które nie spożywają mięsa. W restauracjach jest coraz więcej opcji bezmięsnych i tak naprawdę trzymanie się tej diety jest coraz mniej problematyczne. Jest mnóstwo dostępnych zamienników, a w Internecie inspiracji na temat tego, co ugotować, żeby i smakowało, i dobrze wyglądało.

Okazuje się, że dieta wegetariańska przynosi wiele korzyści zdrowotnych dla ludzi i ma pozytywny wpływ na środowisko. W jednym z badań opublikowanych w Journal of the Academy of Nutrition and Diatetics mocno podkreślono, jakie to są zalety. Poznajmy je.

Korzyści zdrowotne

Spożywając mniej mięsa, ale za to więcej warzyw i owoców, można uniknąć kilku milionów zgonów rocznie. Z pewnością dzieje się to za sprawą dużej ilości witamin, minerałów i ich wpływu na nasze zdrowie. Pożywienie pochodzenia roślinnego jest naturalnie przeciwzapalne. Zawiera błonnik, przeciwutleniacze i inne składniki odżywcze. Chroni nas to przed stanami zapalnymi, które mogą prowadzić do różnych schorzeń.

Wegetarianie i weganie mają zwykle niższą masę ciała. O ile nie jedzą wegetariańskich fast foodów (tak, można żyć na samych przetworzonych frytkach i walczyć przez to z nadwagą), to zwykle ciężko jest jeść ponad zapotrzebowanie kaloryczne. Nawet jeśli spożywają dużo tłuszczów w postaci orzechów, awokado itp., to i tak jest to zupełnie coś innego niż tłuszcze z żywności przetworzonej, które nie dostarczają nic ponadto.

Wegetarianie są narażeni na mniejsze ryzyko otyłości i chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby serca i niektóre nowotwory. Znacznie częściej są one powiązane z dietą opartą na produktach zwierzęcych, szczególnie złożonych z czerwonego i przetworzonego mięsa. Diety roślinne obniżają ryzyko nadciśnienia, chorób serca i niektórych nowotworów, w tym prostaty i raka przewodu pokarmowego.

Korzyści dla środowiska

Dieta wegetariańska chroni zwierzęta. Przerzucając się na produkty pochodzenia roślinnego, zmniejszamy popyt na produkty zwierzęce. Produkcja pożywienia roślinnego ma pozytywny wpływ na środowisko, ponieważ potrzeba mniej gleby, wody i innych zasobów niż przy produkcji wyrobów mięsnych.

Podsumowanie

Dieta wegetariańska wydaje się ciekawą alternatywą dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i jednocześnie o środowisko. Ważne jest, by pamiętać, że dieta zakładająca umiarkowaną konsumpcję mięsa wcale nie musi być zła, szczególnie jeśli zadbamy o dobrej jakości mięso i jego przetwory. Wszystko jest kwestią wyrobów. Tak czy inaczej, zwiększenie spożycia warzyw i owoców każdemu wyjdzie na dobre. Środowisku także!

Źródło:

https://www.jandonline.org/article/S2212-2672(16)31192-3/fulltext

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)