Weganizm jest definiowany jako styl życia dążący do całkowitego wykluczenia cierpienia zwierząt. Kury naturalnie także należą do tej grupy. Czy cierpią one podczas znoszenia jaja? Raczej nie, a mimo to jajka są na liście produktów niedozwolonych w diecie wegańskiej. Nie są wegańskie, ponieważ pochodzą od zwierząt i są produktem zwierzęcym. Oto kilka powodów, dla których nie tylko weganie nie jedzą jajek.

Dlaczego weganie nie jedzą jajek?

Zapewne każdy weganin usłyszał kiedyś pytanie, które brzmi: dlaczego nie jesz jajek? Oto kilka powodów.

Cierpienie kur i ubój 

Kury w komercyjnej produkcji jaj są wykorzystywane jako towar w celu osiągnięcia zysku. Aby zmaksymalizować produkcję jaj, kury są okresowo głodzone i wystawiane na działanie sztucznego światła przez wiele godzin dziennie. Złe warunki i ogromna ilość jaj, które kury muszą wyprodukować, prowadzą do wielu chorób i przedwczesnej śmierci. Gdy nie są już wystarczająco produktywne, są wysyłane na ubój.

W drodze są upychane w ciasnych klatkach, często łamiąc przy tym skrzydła i nogi. Wiele z nich umiera, zanim dotrze do celu. Ich śmierć w ubojni nie jest ani szybka, ani bezbolesna. Nie będziemy szczegółowo opisywać, jak niektóre niekontrolowane obiekty traktują zwierzęta podczas ich uśmiercania, ale z pewnością one cierpią.

Samce piskląt są zabijane 

Hodowla kurcząt do produkcji jaj oznacza, że ​​rodzą się zarówno pisklęta płci męskiej, jak i żeńskiej. Rasa kur znoszących jaja nie dostarcza dużo mięsa i nie opłaca się hodować jej w tym celu. Pisklęta płci męskiej, które oczywiście nie mogą znosić jaj, są zabijane już kilka godzin po urodzeniu. Najczęściej w małych komorach gazowych.

Jajko nie jest niezbędnym składnikiem diety 

Nie ulega wątpliwości, że jajka zawierają ważne składniki odżywcze i mogą być częścią zdrowej diety. Warto jednak wspomnieć, że jajka produkowane przemysłowo nie zawsze są optymalne dla zdrowia. Niektórzy weganie uważają, że warto jednak zrezygnować z ich spożywania ze względów zdrowotnych.

Wegańskie alternatywy dla jajek

tofu

No tak, ale co w takim razie zamiast jajek? Jak poradzić sobie w kuchni bez tego ważnego składnika? Istnieją różne sposoby na zastąpienie jajek prostymi wegańskimi produktami.

Jajecznica - doskonale nada się tutaj TOFU, z którego można zrobić tzw. tofucznicę. Dodając ulubione przyprawy, z pewnością wyczarujesz wspaniałe śniadanie.

Białka jaj - świetną alternatywą dla białek jaj jest aquafaba, czyli zalewa/płyn z ciecierzycy. Brzmi dziwnie? Polecamy spróbować! Sprawdzi się zarówno przy wykonaniu bezy, jak i podczas wykonania drinka whisky sour.

Omlet - Możesz użyć mąki z ciecierzycy, by zrobić sobie pyszny, wegański omlet. Uzupełnij ulubione warzywne dodatki, płatki drożdżowe, przyprawy i wodę.

Wypieki - do ciast i przeróżnych wypieków, zamiast jajek możesz użyć siemienia lnianego wymieszanego z wodą. Można wykorzystać też puree z dyni, jabłka, rozgniecione banany czy wcześniej namoczone nasiona chia.

Jeśli nie potrafisz zrezygnować z jajek

Technicznie rzecz biorąc, dieta wegańska zawierająca jajka już nią nie będzie. Nie znaczy to, że nie można połączyć tych kwestii. Istnieje tak zwana dieta owowegetariańska, która wyklucza wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego z wyjątkiem jajek. Najczęściej kupują oni jaja z hodowli ekologicznej od “szczęśliwych kur” z wolnego wybiegu. To czy chcesz zostać przy weganizmie i wykluczyć jaja z diety, zależy tylko i wyłącznie od Twojej decyzji.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)