Wegetarianizm i weganizm są obecnie tak popularne, że wiele osób spożywających mięso zastanawia się, czy nie byłoby zdrowiej, gdyby sami ograniczyli nieco jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego. Powody mogą być różne. Dieta roślinna kusi lepszym zdrowiem, prawidłową masą ciała i talerzami pełnymi witamin i minerałów.

A czym jest redukcjonizm?

Redukcjonizm nie zakłada całkowitej rezygnacji z mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, a jedynie ich ograniczenie. To jest właśnie to, czym różni się od wegetarianizmu i weganizmu. Nie da się ukryć, że nurt ten nawiązuje nieco do diet bezmięsnych, ale jeśli chodzi o jego zakwalifikowanie do jednego z rodzajów diety roślinnej, to jest to temat dość kontrowersyjny. Wielu wegan wyznaje zasadę "wszystko albo nic". Albo nie jesz całkowicie mięsa i jesteś weganinem, albo jesz (jakiekolwiek ilości) i nim nie jesteś. No ale powiedzmy sobie szczerze, czy komukolwiek ta kwalifikacja jest niezbędna?

dieta wegańska

Wpływ redukcjonizmu na środowisko

Wiele osób, które przechodzą na wegetarianizm lub weganizm, pragnie mieć realny wpływ na środowisko. Przemysł mięsny odpowiada za prawie 20% światowych emisji gazów cieplarnianych. Ograniczając spożycie mięsa, przyczyniamy się do zmniejszania zapotrzebowania na te produkty. Czy można zatem uznać, że osoby, które "tylko" ograniczają mięso, również wpływają korzystnie na środowisko? Oczywiście, że tak.

Gdyby każda rodzina usunęła mięso z jednego posiłku tygodniowo, miałoby to taki sam wpływ na środowisko, jak usunięcie z dróg 16 milionów samochodów. Jak podaje dalej serwis Meatlessfarm, zwykła zamiana czerwonego mięsa na mięso roślinne tylko raz w tygodniu ograniczyłaby emisje gazów cieplarnianych o oszałamiające 50 milionów ton. Trudno nam oszacować prawdziwość tych danych, ale z pewnością taka zmiana nawyków miałaby jakiś pozytywny wpływ na środowisko.

Czy redukcjonizm może poprawić Twoje zdrowie?

Nie tylko planeta odnosi korzyści, gdy ograniczasz spożycie mięsa i nabiału. Według American Heart Association spożywanie mniejszej ilości mięsa poprawia zdrowie, poprzez zmniejszenie ryzyka chorób serca, niektórych rodzajów raka, udarów, cukrzycy i wielu innych chorób przewlekłych.

Diety roślinne są również często krytykowane za to, że nie dostarczają wszystkich składników odżywczych i mogą prowadzić do niedoborów żywieniowych. Prawda jest jednak taka, że jeśli posiłki są zróżnicowane i dobrze skomponowane, to mogą dostarczyć wszystkiego, co nasz organizm potrzebuje. Ponadto diety roślinne zapewniają dużo błonnika i mają niską zawartość cholesterolu. Sprzyja to lepszemu trawieniu i pomaga regulować poziom cukru we krwi.

Jaka jest różnica między redukcjonizmem, a fleksitarianizmem?

Fleksitarianizm to także dość popularny styl odżywiania i można by pomyśleć, że jest łudząco podobny do redukcjonizmu. Jaka jest zatem różnica? Jest niewielka, ale jednak jest. Podczas gdy redukcjonizm zakłada świadomy wysiłek podjęty w celu zmniejszenia spożywania produktów mięsnych i pochodzenia zwierzęcego, tak fleksitarianie to osoby, które są z założenia na diecie roślinnej i tylko od czasu do czasu jedzą mięso. 

Podsumowanie

Redukcjonizm to ciekawe podejście do odżywiania, które stosuje w dzisiejszych czasach mnóstwo ludzi. Zakłada zmniejszenie spożycia mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, ale nie wyklucza ich całkowicie. Jest to bardzo fajne podejście, które pozwoli typowym mięsożercom skorzystać nieco z korzyści, jakie daje jedzenie produktów roślinnych. Tyle się mówi o jedzeniu większej ilości warzyw, owoców, ziaren i roślin strączkowych — redukcjonizm może być doskonałym pretekstem do wprowadzenia ich do swoich posiłków.

Źródło: https://meatlessfarm.com/2019/05/01/take-the-plant-based-pledge-with-the-meatless-consumption-target/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)