Z nowego raportu Human Research Council (HRC) wynika, że tylko niespełna jeden na pięciu nowych wegetarian i wegan pozostaje przy swoich założeniach, a reszta wraca do diety mięsnej przed upływem jednego roku.

Jakie informacje zebrano? Okazuje się, że w obserwowanej grupie 10 000 dorosłych osób w wieku od 17 lat w górę, tylko 2% pozostało na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej po upływie kilku lat od zmiany, 10% całkowicie porzuciło dietę, a aż 88% nigdy całkowicie nie zrezygnowało z mięsa.

Dlaczego aż tyle osób rezygnuje z diety?

kotlet wegetariański bez mięsa

Zacznijmy może od tego, z jakiego powodu ludzie decydują się na rezygnację z jedzenia produktów zwierzęcych. Największym motywatorem jest własne zdrowie — zmniejszenie ryzyka wielu chorób, wydłużone życie, utrata masy ciała itp. Jedzenie mięsa, szczególnie czerwonego, ma negatywny wpływ na te aspekty. Warto tutaj zaznaczyć, że dla byłych wegetarian zdrowie było jedynym czynnikiem motywującym, a z kolei dla praktykujących dochodzi jeszcze aspekt dbałości o środowisko i ochrona zwierząt.

Jakie są powody rezygnacji? Byli wegetarianie najczęściej wskazują fakt, że po prostu nie lubili swojej diety, ponieważ sprawiała, że za bardzo się wyróżniali w tłumie, ale przede wszystkim "nie czuli" tego systemu odżywiania. Świadomość ograniczeń prowadziła częściej do frustracji niż satysfakcji.

Powrót do mięsa

Pomijając na chwilę ważny aspekt moralny/etyczny, powrót do mięsa pod względem własnego zdrowia wcale nie jest niczym skrajnie złym. Przecież nikt nie dowiódł, że wegetarianizm to najzdrowszy sposób odżywiania na świecie. Owszem, ma sporo zalet, ale jedzenie mięsa to bardzo łatwe źródło białka i żelaza, dlatego nie można powiedzieć, że jest wielkim złem.

Prawdą jest, że zwiększone spożycie czerwonego mięsa może być szkodliwe, ale jedzone sporadycznie, krzywdy nie zrobi. Dużo dobrego białka uzyskamy także z chudego, białego mięsa oraz ryb, które przy okazji dostarczą nam także innych wartości odżywczych.

Dieta wegetariańska albo oparta na mięsie to wybór. Każdy system odżywiania ma wady i zalety. Wiele osób, które spróbowało diety wegetariańskiej i z niej zrezygnowało, na stałe ograniczyło spożywanie mięsa np. do różnych okazji lub do jednej porcji dziennie, lub co kilka dni. Jednak możliwość zjedzenia tego, na co ma się ochotę, na pewno poprawiła nastrój i dała poczucie luzu w życiu. I nic w tym złego. 

Czy można zatem powiedzieć, że dieta fleksitariańska to idealne rozwiązanie?

Jak najbardziej. Dieta ta zakłada jedzenie dużej ilości produktów pochodzenia roślinnego, ale nie wyklucza całkowicie mięsa - ogranicza, ale nie zabrania. Stawia zatem na jak najlepszą jakość każdego spożywanego produktu.

Sprawdź koniecznie: Dieta fleksitariańska - przewodnik dla początkujących

Podsumowanie

Dieta wegetariańska czy wegańska nie jest dla wszystkich. Są one jednak modne i promowane ze względu na korzyści zdrowotne oraz środowiskowe. Wielu decyduje się przetestować te diety, ale zdecydowana większość wraca do produktów zwierzęcych przed upływem roku. Pamiętać trzeba, że jedzenie mięsa nie jest niczym złym. Dobrze jednak jest stawiać na białe, chude mięso z dobrego źródła i korzystać też z roślinnych źródeł białka, żeby nasza dieta była urozmaicona.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (7)
MWu

10 lat bez mięsa.

0
basmann

Tygodnia nie mogłem wytrzymać, nie dla mnie taka dieta.

0
Bull

3 miesiące

0
MikeCzajson

Bogata dieta wegańska jest tez dosyć droga.

0
Bull

Wg moich obliczeń jest taniej.

0
lordknaga

zalezy, miesna dieta tez moze byc drozsza, jak sie zjada wszystko np. organiczne, kurczaki czy jajka corn fed itp. jak ktos jest wege i kupuje produkty miesopodobne, ktorych wartosc jest z 200-300% wieksza niz jej miesne odpowiedniki, to napewno bedzie drozej :-) a jak ktos 'zepnie dupe' to po obu stronach barykady mozna zjesc smacznie i tanio.

0
MikeCzajson

No nie wiem by dobrze sie tym nasycić i jesc w miarę różnorodnie nie wystarczy jesc tylko to co rośnie w polskich ogródkach.

0